Nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Zarządzanie firmą nigdy nie było prostym zadaniem. Trzeba bowiem pracować nad nią niejako bardzo wielostronnie – z jednej strony należy dbać o nowe produkty, klientów, reklamę, rozsławić firmę, z drugiej jednak należy zająć się pracownikami – ich odpowiednim doborem, szkoleniem itp.

zdjęcie - (the_title())

 
Nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Zarządzanie firmą nigdy nie było prostym zadaniem. Trzeba bowiem pracować nad nią niejako bardzo wielostronnie - z jednej strony należy dbać o nowe produkty, klientów, reklamę, rozsławić firmę, z drugiej jednak należy zająć się pracownikami - ich odpowiednim doborem, szkoleniem itp. Co więcej - nacisk właśnie na to drugie zagadnienie jest obecnie coraz większy.

Co to jest zarządzanie zasobami ludzkimi?

Zanim jednak wyjaśnimy dokładniej, jakie są nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi, warto powiedzieć słowo o tym, co to w ogóle jest. Ogólnie rzecz ujmując jest to jednorodna metoda kierowania najcenniejszym kapitałem - ludźmi. Warto podkreślić, że jest to niezmiernie ważne dzisiaj. Zmieniło się bowiem spojrzenie na każdego pracownika. Dawniej bowiem traktowano go jako konieczność w pracy firmy, dzisiaj zaś pracownik jest w zasadzie jednym z najwyższych dóbr firmy. Czym zatem zajmuje się zarządzanie zasobami ludzkimi? Otóż do jego zadań należy naprawdę wiele spraw. Przede wszystkim związane są one z procesem rekrutacji, szkoleniami, wypowiedzeniami, organizacją pracy, wynajdywaniem talentów, motywowaniem, wdrożeniem pracowników do pracy.

Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi

Co jednak trzeba szczególnie podkreślić to fakt, że generalnie rzecz ujmując takie zarządzanie zasobami ludzkimi nie jest proste, żadne studia też w zasadzie nie przygotowują za dobrze do pełnienia tej funkcji. Jeśli zatem albo chcemy stać się specjalistą od spraw zarządzania zasobami ludzkimi, albo też chcemy taką osobę wykształcić pośród pracowników, to konieczna jest zdecydowanie jakaś inwestycja w szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi. Warto jednak zaznaczyć jeszcze, że takie kursy nie są jednolite, nie ma także jednego kursu, który od razu da nam pełną wiedzę z tego zakresu. Szkolenia z zarządzania zasobami ludzkimi można bowiem podzielić w zasadzie na dwie główne kategorie. Pierwsza odnosić się będzie do ogólnych szkoleń, które nam dadzą swoiste podstawy. Druga zaś to wiele przeróżnych szkoleń z zakresu różnych kompetencji np. budowanie zespołu szkolenie, kursy z negocjacji, motywowania i wiele, wiele innych. Warto także podkreślić, że dzisiaj szczególnie istotne wydają się być nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Innowacje w zarządzaniu, czyli nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi

No właśnie - jak się prezentują takie nowe trendy w tym zakresie? Generalnie jest ich naprawdę sporo, poniżej zostaną przedstawione tylko niektóre z nich. Jak zostało jednak to wspomniane powyżej - zdecydowanie warto zainteresować się całością oraz oczywiście - pozostałymi trendami.

  1. Efekty pracy pracowników a dobrze rozplanowana przestrzeń
    Dzisiaj odchodzi się już od sztywnych reguł, kanciastych biurek ciasno do siebie przylegających. Dzisiaj raczej stawia się na sporą, otwartą przestrzeń, która jest podzielona na pewne sektory, w których wykonuje się konkretne zadania. Okazało się bowiem, że praca przy biurku wcale nie daje najlepszych efektów. Ważne jest dzisiaj to, aby każdy mógł pracować w pozycji dla siebie wygodnej. Ponadto - aby pracownicy mieli wydzielone jakieś miejsce, gdzie mogą sobie spokojnie porozmawiać, przedyskutować nurtujące ich pomysły.
  2. Constant feedback
    Do niedawna w wielu firmach królowały przeróżne ankiety podsumowujące pod koniec roku albo rozmowy itp. Niemniej jednak zauważono, że jest dość sztuczny sposób oceniania biura. Pracownicy bowiem w zasadzie zaznaczali te odpowiedzi, które były najbardziej wygodne, firma pozornie funkcjonowała świetnie, aż nagle następował kryzys. Stwierdzono zatem, że zdecydowanie lepiej jest postawić na częstsze kontakty menedżera z pracownikami, na częstsze dyskusje, rozmowy o sytuacji w firmie, o tym co się pracownikom nie podoba itp.
  3. Nowe metody nagradzania
    Dzisiaj pracownicy oczekują, że system ich nagradzania będzie jawny, zwinny, elastyczny i sprawiedliwy oraz holistyczny. Szczególnie zmianą jest właśnie tu owo dostosowanie nagrody do rzeczywistej pracy, modyfikowanie jej oraz patrzenie na całokształt.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.