Pokolenia na rynku pracy

Zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie to zagadnienie kluczowe dla każdego kto ma zaszczyt piastować kierownicze stanowisko i kierować zespołem. To także niezwykle ważny element dla sprawnego i efektywnego funkcjonowania całej firmy. Dzięki racjonalnemu i efektywnemu wykorzystaniu potencjału i kompetencji drzemiących w naszych pracowniach możemy jako organizacja czy też przedsiębiorstwo odnieść sukces wizerunkowy, komercyjny i ekonomiczny.

zdjęcie - (the_title())

 
Pokolenia na rynku pracy

Zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie to zagadnienie kluczowe dla każdego kto ma zaszczyt piastować kierownicze stanowisko i kierować zespołem. To także niezwykle ważny element dla sprawnego i efektywnego funkcjonowania całej firmy. Dzięki racjonalnemu i efektywnemu wykorzystaniu potencjału i kompetencji drzemiących w naszych pracowniach możemy jako organizacja czy też przedsiębiorstwo odnieść sukces wizerunkowy, komercyjny i ekonomiczny.

Hasło „budowanie zespołu szkolenie” także nie powinno być obce dla nikogo kto zajmuje stanowisko menadżerskie. W każdej firmie powinny być przeprowadzane cyklicznie szkolenia dla kadry zarządzającej z zakresu kierowania zespołem, budowania go, zarządzania czasem pracy i dostępnymi zasobami ludzkimi. Odświeżanie tej wiedzy zapoznawanie się z nowymi panującymi trendami jest niezwykle istotne jeśli chcemy podnosić swoje kompetencje i móc być dobrym szefem. Dobrym zarówno z perspektywy własnej satysfakcji z wykonywanej pracy, jak i z perspektywy oceny przez pracowników oraz przez pryzmat osiąganych efektów.

Obecnie niezwykle ważnym zagadnienie jest różnorodność pokoleniowa pracowników pozostających na rynku pracy jako aktywni zawodowo.
Obecnie możemy spotkać różne pokolenia na rynku pracy. Obecnie na rynku spotykają się i muszą ze sobą współpracować przedstawiciele pokolenia baby boomers, pokolenie Z i X i

Millenialsi. Ich proporcje w naturalny sposób zmieniają się i z każdym rokiem przybywa na nim millenialsów. Różnice między poszczególnymi pokoleniami objawiające się różnicami wyznawanych wartości i podejściem do pracy wymagają odpowiedzialnego podejścia i wiedzy, aby móc efektywnie zarządzać osobami, z różnych pokoleń i sprawić, aby pracownicy dogadywali się między sobą i potrafili sprawnie współpracować. Jeśli więc w naszej firmie mamy z taką sytuacją do czynienia, a w większości firm pracują osoby z różnych pokoleń, to „zarządzanie pokoleniami szkolenia” to coś co powinniśmy wdrożyć w naszej organizacji.
Zanim jednak weźmiemy udział w profesjonalnym szkoleniu z zakresu zrządzania pokoleniami, warto choćby ogólnie orientować się kto jest kim na rynku pracy. Dlatego podpowiadamy i omawiamy poszczególne pokolenia.

Baby bomers to pokolenie osób urodzonych w okresie wyżu demograficznego lat powojennych 1946 -1964. To pokolenie wciąż obecne na rynku pracy, chociaż z roku na rok w coraz mniejszej ilości. Wśród nich tylko 13 % posiada wyższe wykształcenie. Osoby z tego pokolenia cenią sobie niezależność, ale są bardzo zaangażowane w pracę i traktują ją jako wartość. Żle czują się w sytuacji konfliktów i rywalizacji, nie są przyzwyczajeni do otrzymywania informacji zwrotnej. Kolejne generacje to pokolenie X, Y i Z. Pokolenie X to dzieci baby boomersów. Blisko 30% z nich może pochwalić się dyplomem uczelni. To pracownicy godni zaufania, charakteryzujący się dużą lojalnością. W przeciwieństwie do swoich rodziców są nastawieni na osiągane rezultaty, na nie sam proces wykonywania pracy. Często są sceptyczni wobec zmian, zazwyczaj nie są to osoby wielozadaniowe.

Pokolenie Y natomiast to osób urodzone w latach 1980 - 1989. To pierwsza z generacji nazywana mianem millenialsów. Wśród nich ponad połowa to osoby z wyższym wykształcenie. Lepiej niż starsze pokolenia znają języki obce, bez problemu korzystają z dostępnych technologii. To osoby otwarte na nowe możliwości, wielozadaniowe, które oczekują satysfakcji z pracy i inwestowania w ich rozwój. Są to osoby, które nie traktują hierarchii w firmie jako czegoś kluczowego, oczekują bliskich kontaktów z przełożonym, otwartości i równości w kontaktach. To właśnie przez wzgląd na te znaczące różnie względem poprzednich pokoleń często mają problemy z komunikacją międzypokoleniową z przedstawicielami starszych generacji.

Najmłodsze pokolenie na rynku pracy to osoby urodzone od 1990 roku. Określane mianem generacji Z lub pokolenia C (od angielskich określeń connect, communicate, change). Są to osoby, które nie pamiętają czasów PRL w Polsce, a era sprzed internatu jawi im się jako historia zamierzchłego dzieciństwa lub czasy przed ich narodzinami. Są to osoby otwarte i twórcze, funkcjonujące w świecie mediów społecznościowych. Są bardzo aktywni i sprawni w działaniu, jednak trudno utrzymać ich w jednym miejscu na dłużej.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.