Różne rodzaje osobowości pracowników

To, że ludzie pod względem charakteru i osobowości się od siebie różnią jest jasne jak słońce. Prawdę tę już dawno odkryli menedżerowie, którzy w swojej pracy muszą stosować odpowiednie techniki motywacyjne. Różnorodność osobowości pracowników wiąże się z tym, że do każdego z nich trzeba dopasować inne metody motywacyjne.

zdjęcie - (the_title())

 
Różne rodzaje osobowości pracowników

To, że ludzie pod względem charakteru i osobowości się od siebie różnią jest jasne jak słońce. Prawdę tę już dawno odkryli menedżerowie, którzy w swojej pracy muszą stosować odpowiednie techniki motywacyjne. Różnorodność osobowości pracowników wiąże się z tym, że do każdego z nich trzeba dopasować inne metody motywacyjne. Warto dobrze wiedzieć kto jest kim także dlatego, aby zbudować efektywny zespół. Nie chodzi o to, że jeden typ osobowości jest lepszy od drugiego, lecz o to, że jedynie zespół składający się z różnorodnych osób będzie kompletny i będzie w stanie sobie poradzić nawet z bardzo trudnymi zadaniami. Jakie można wyróżnić typy osobowości, jaki test na typ osobowości jest najbardziej efektywny i jakie są najważniejsze cechy charakteru poszczególnych osobowości? W określeniu modelu osobowości pomogą narzędzia extended disc.

Jak rozróżnić 4 typy osobowości?

Określenie modelu osobowości możliwe jest po przeprowadzeniu specjalistycznego testu. Owszem, w przestrzeni internetowej można znaleźć wiele darmowych testów para psychologicznych określających cechy charakteru jednak narzędzia te mają wiele luk i nie pozwalają na kompleksową ocenę osobowości. Dzięki narzędziom extended disc można przeprowadzać badania indywidualne jak i zespołowe. Na podstawie tego, jakie wyniki da test na typ osobowości każda osoba pozna swój rodzaj charakteru. 4 typy osobowości występujące w społeczeństwie to osobowość dominująca, inspirująca, stabilna i rozważna. Dwa z wymienionych wyżej typów osobowości są nastawione na działanie i realizację zadań. Dla pozostałych dwóch najważniejsze są relacje z innymi ludźmi. Każdy z typów osobowości ma swoje mocne i słabe strony. Połączenie wszystkich cech pozwala na stworzenie idealnego zespołu, który odnajdzie się w każdych warunkach.

Osobowości nastawione na zadania

Typy charakteru, które są nastawione na realizację zadań to osobowość dominująca i rozważna. Osobowość dominująca to ekstrawertycy, których zauważyć w tłumie można na jeden rzut oka. Oni zazwyczaj przewodzą zespołom, gdyż doskonale odnajdują się w roli liderów. Dobierając skład zespołu należy mieć na uwadze, aby nie składał się on ze zbyt wielu osobowości dominujących, w przeciwnym razie szybko dojdzie pomiędzy nimi do konfliktu. Osobowość rozważna, to introwertycy skupieni na wykonaniu zadania. W przeciwieństwie do dominujących, nie działają oni impulsywnie i zanim podejmą decyzję przeprowadzą wnikliwą analizę ryzyka każdej możliwej opcji.

Osobowości nastawione na relacje

Osobowość inspirująca i stabilna charakteryzują ludzi nastawionych głównie na relacje z innymi. Ekstrawertyczni inspirujący to osoby, które doskonale sprawdzą się w pracy grupowej. Mają głowy pełne pomysłów i lubią się nimi dzielić na forum publicznych. Najlepszą nagrodą dla nich będzie pochwała w obecności wszystkich pracowników firmy. Z kolei osobowości stabilne to raczej typy introwertyczne. Nie lubią nazbyt się wychylać - takie osoby najlepiej będą pracowały w atmosferze spokoju i bezpieczeństwa.

Sprawdź swoich pracowników - narzędzia extended disc

Jedynie mając odpowiednią wiedzę dotyczącą typów osobowości pracowników można podjąć odpowiednie działania zmierzające do optymalizacji pracy całego zespołu. Narzędzia extended disc dają taką możliwość. Szczegółowe analizy behawioralne pozwalają na stworzenie dokładnych raportów zarówno indywidualnych jak i wieloosobowych. W wyniku analizy raportu można dowiedzieć się bardzo dużo na temat swojego typu zachowania, tego w jaki sposób podejmowane są decyzje oraz jakie są najlepsze obszary rozwoju, a także słabe i mocne strony. Takie informacje będą niezwykle ważne zarówno dla samego pracownika jak i dla kadry HR. Od właściwego doboru personelu do zespołu często zależy sukces konkretnego projektu. Warto inwestować w nowoczesne narzędzia stworzone w celu analizy ludzkich zachowań po to, aby jeszcze bardziej efektywnie pracować na zysk firmy. Znajomość osobowości umożliwia także skuteczniejszą motywację pracowników dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.