Twórcze rozwiązywanie problemów – metoda design thinking

Każdy pracodawca chciałby, żeby w jego firmie panowała dobra atmosfera. Dobrą atmosferę można definiować na wiele rozmaitych sposobów. Nie da się ukryć, że dla każdego może to znaczyć trochę co innego. Przeważnie jednak chodzi o atmosferę wolną od stresu, agresji oraz wszelkich niedomówień.

zdjęcie - (the_title())

 
Twórcze rozwiązywanie problemów - metoda design thinking

Każdy pracodawca chciałby, żeby w jego firmie panowała dobra atmosfera. Dobrą atmosferę można definiować na wiele rozmaitych sposobów. Nie da się ukryć, że dla każdego może to znaczyć trochę co innego. Przeważnie jednak chodzi o atmosferę wolną od stresu, agresji oraz wszelkich niedomówień.

Dobry zespół pracowniczy jest zgrany i skuteczny. Współpracownicy mają świadomość, że mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Rozwiązywanie problemów służbowych jest dużo prostsze, jeżeli wiemy, że możemy liczyć na czyjeś wsparcie. Nie da się ukryć, że w wielu sytuacjach to właśnie czyjeś wsparcie i wiedza przesądza o naszym sukcesie. Jak jednak powszechnie wiadomo, w każdej, nawet najbardziej przyjaznej organizacji pojawiać się będą problemy. Problemy te dotyczyć będą zarówno relacji międzyludzkich jak i typowych kwestii służbowych. Mogą pojawić się na przykład trudności z realizacją zadań firmowych. Wówczas bardzo pomocna może okazać się metoda design thinking.

Design thinking to nic innego jak twórcze rozwiązywanie problemów. Twórcze pomysły powstają dzięki kreatywności. Jak wiadomo, jedne osoby są z natury bardziej kreatywne niż inne. Nad kreatywnością na szczęście można i należy pracować. Pomocne mogą być w tym warsztaty kreatywności. Jedną z zasad metody twórczego myślenia jest zasada 'doing, not talking'. Oznacza to, że należy skupić się przede wszystkim na wdrażaniu swoich pomysłów w życie, a nie tylko omawianiu ich. Należy również mieć na uwadze, że metoda twórczego rozwiązywania problemów nie może obejść się bez empatycznego podejścia osób, które będą ją stosowały. Przed realizacją danego pomysłu zawsze warto zastanowić się jakie skutki będzie on miał dla innych osób. Bardzo istotne jest również zdefiniowanie problemu. Ten etap może wydawać się łatwy, jednak to tylko pozory.

Definiując problem należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które tak a nie inaczej wpływają na nurtującą nas sytuację. Należy uważać na dwie pułapki, jakimi są zbyt szczegółowe lub zbyt ogólne zdefiniowanie problemu. Kolejną fazą metody twórczego rozwiązywania problemów jest rzecz jasna tworzenie pomysłów. Pomocne na tym etapie mogą być burze mózgów, które wzmogą kreatywność pracowników. Końcowym etapem metody design thinking jest testowanie poszczególnych rozwiązań, które zostały zaproponowane. Warto wybrać ten pomysł, który wypadnie najlepiej na etapie testów.

Myślenie projektowe jest pożądane zarówno w dużych jak i mniejszych firmach. Twórcze rozwiązywanie problemów sprawdzi się więc zarówno w korporacjach jak i małych działalnościach. Jeżeli firma zatrudnia wielu pracowników, dobrze byłoby zorganizować dla pracowników warsztaty bądź szkolenie, na którym zapoznają się oni ze specyfiką metody twórczego myślenia. Nie da się ukryć, że aby takie szkolenie było skuteczne, należy zadbać przede wszystkim o to, by poprowadziła je doświadczona firma. Jedynie doświadczona i wykwalifikowana firma będzie w stanie sprawić, że szkolenie przyniesie oczekiwane rezultaty. Najlepiej jest wybrać firmę, która cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Większość firm prowadzi swoje strony internetowe, na których można zapoznać się z cennikami oraz zakresem usług.

Podsumowując powyżej zebrane rozważania, bez większych trudności można dojść do wniosku, że marzeniem każdego pracodawcy i pracownika jest dobra atmosfera w firmie. Na dobrą atmosferę wpływa niewątpliwie wiele czynników, a sama dobra atmosfera sprzyja budowaniu pozytywnych relacji w zespole. Te zaś sprawiają, że praca jest przyjemniejsza i prostsza. Współpracownicy wiedzą, że mogą liczyć na siebie, gdy pojawią się jakieś trudności. W dobrze zgranych zespołach znacznie łatwiej jest również zastosować metodę twórczego rozwiązywania problemów. Metoda ta pozwala na wymyślenie jak największej ilości rozwiązań określonego problemu i wybranie tych najbardziej korzystnych. Metoda sprawdzi się zarówno w dużych, jak i w mniejszych firmach. W dużych firmach warto przeprowadzić warsztaty, które zaznajomią pracowników ze specyfiką wspomnianej wyżej metody.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.