Wewnętrzna Procedura Antymobbingowa - WPA - do dokument, który każdy pracodawca powinien przedłożyć. Jego charakter regulowany jest Kodeksem Pracy, jednak wiele osób nie wie, że stworzenie takiego regulaminu może podlegać karom w trakcie inspekcji.
Czym jest WPA?
Przeciwdziałanie mobbingowi zostało określone w artykule 94 Kodeksu Pracy jako obowiązek każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników. Dokument WPA ma za zadanie zdefiniować jasno podstawowe pojęcia dotyczące mobbingu, ale również ustalić procedurę składania skarg i zażaleń, które w przyszłości mogą dotyczyć nieetycznych zachowań ze strony kierownictwa lub współpracowników. Każdy pracownik ma obowiązek podpisać i złożyć oświadczenie, w którym informuje, że treść zakładowego dokumentu WPA jest mu znana oraz respektuje wszystkie jego założenia.
Elementy WPA
Do niezbędnych elementów Wewnętrznej Procedury Antymobbingowej należy określenie powoływania komisji, która będzie rozpatrywała wszystkie skargi. Nie ma jednak obowiązku wpisywania konkretnych działań, jakie będą prowadzone w przedsiębiorstwie w celu zmniejszenia i wyeliminowania zjawiska mobbingu, jednak jeśli pracodawca chce zachować odpowiednią atmosferę w zespole oraz nie chce dopuścić do jakichkolwiek przejawów dyskryminacji, może określić charakter konsekwencji dla osób, które dopuszczają się zachowań mających cechy mobbingu. Takie rozwiązanie pozwala na zabezpieczenie interesów pracownika, który będzie zabezpieczony przed dokument WPA, ale także nie dopuści do postawienia zarzutów o brak regulacji antymobbingowych w zakładzie pracy.
Działania antymobbingowe, które będą zapisywane w WPA mogą dotyczyć bardzo wielu dziedzin. Pracodawca powinien jasno pokazać swoje stanowisko oraz wskazać całą procedurę rozpatrywania skarg ze strony pracowników. W dokumencie WPA mogą znaleźć się także inne elementy, takie jak obowiązkowe szkolenia antymobbingowe czy rodzaje konsekwencji w przypadku niestosowania się do odgórnych regulaminów.