Gry scenariuszowe czyli kreatywna integracja

O tym, jak ważną rolę w świecie nowoczesnego biznesu odgrywa profesjonalna integracja, nie trzeba przekonywać nikogo, kto na co dzień zajmuje się zarządzaniem zespołem ludzi bądź posiada doświadczenie pracy w korporacji.

 
zdjęcie - (the_title())

Gry scenariuszowe czyli kreatywna integracja

O tym, jak ważną rolę w świecie nowoczesnego biznesu odgrywa profesjonalna integracja, nie trzeba przekonywać nikogo, kto na co dzień zajmuje się zarządzaniem zespołem ludzi bądź posiada doświadczenie pracy w korporacji.

Dobrze zgrany zespół to gwarancja nie tylko przyjemnej atmosfery w miejscu pracy, ale również owocnej współpracy, wzajemnego wspierania się przez pracowników, a co za tym idzie poprawy efektywności firmy oraz jakości oferowanych przez nią rozwiązań.

Dlatego w każdej poważnej firmie organizuje się zajęcia outdoorowe, wyjazdy dla firm czy firmowe imprezy integrujące, w czasie których pracownicy uczestniczą m. in. w zorganizowanych przez specjalistów zajęciach integracyjnych.

Zajęcia te przyjmują często formę tzw. gier fabularnych, czyli symulacji konkretnych sytuacji życiowych połączonych z konkretnymi zadaniami, w czasie których pracownicy lepiej się poznają oraz kształtują modele współpracy i komunikacji, które następnie wykorzystują w pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wyjazdy integracyjne to świetna metoda zacieśnienia więzi w zespole (szkolenia team building). Często pozwalają na przyjemne spędzenie czasu i jednoczesne rozwiązanie konfliktów lub problemów, które dręczą zespół.  Na wyjazd integracyjny warto spojrzeć jak na proces, który ukierunkowuje pracowników na wspólny cel, poprawia komunikację, przekształca przywództwo z nadzoru w przewodnictwo.

Poznaj nasze przykładowe zabawy integracyjne:

Gry fabularne przyjmują przeróżne postacie, ale wspólnym mianownikiem jest konieczność komunikacji dla osiągnięcia ustalonego celu.

Na początku uczestnicy gry integracyjnej są wprowadzani w jej tematykę oraz często dzieleni na podgrupy. Na tym etapie dowiadują się, że są np. reprezentantami zarządów kilku spółek, przywódcami fikcyjnych państw, odkrywcami na bezludnej wyspie, agentami poszukującymi podłożonej bomby itp. - jedynym ograniczeniem jest pomysłowość organizatora.

Następnie uczestnicy otrzymują zadanie - oczywiście adekwatne do wyobrażonego świata, w którym się znajdują. I tak reprezentanci zarządu będą dążyli do wynegocjowania jak najkorzystniejszych warunków z punktu widzenia swojej spółki (podgrupy), przywódcy państw mogą rozwiązywać międzynarodowe konflikty lub prowadzić negocjacje gospodarcze, odkrywcy będą poszukiwać ukrytego skarbu bądź próbować przetrwać, a w przypadku agentów gra może przybrać charakter zabawy detektywistycznej, wymagającej logicznego i dedukcyjnego myślenia.

W czasie takich scenariuszy uczestnicy ćwiczą różne umiejętności - negocjacje, współpracę w podgrupie w sytuacji rywalizacji, komunikację między podgrupami, umiejętność niestandardowego podejścia do problemów - a także lepiej się poznają i integrują.

Jak pokazują powyższe przykłady, pole do wymyślania ciekawych gier fabularnych jest nieograniczone, a w obliczu rozwoju technik integracyjnych nowe, oryginalne pomysły są na wagę złota.

Szczególnie cenne są te gry szkoleniowe, które ćwiczą różnego rodzaju umiejętności miękkie (integracja), a także scenariusze niewrażliwe na pogodę, tj. takie, które można zorganizować zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu. Ponieważ zaś dla pracownika uczestnictwo któryś raz z rzędu w tej samej grze jest nudne i mało pożyteczne, wciąż pojawiają się nowe pomysły na urozmaicenie tego rodzaju aktywności.

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.