Trema – taktyki poznawcze i emocjonalne

Za większość niepowodzeń w czasie wystąpień retorycznych zwykło się obwiniać tremę. Jest to sprawa czysto indywidualna, ponieważ każdy odczuwa ją inaczej. Lekka trema – podniecenie i niepewność co do reakcji rozmówców to objaw normalny i pożądany, ponieważ umożliwia koncentrację.
zdjęcie - (the_title())

Trema – taktyki poznawcze i emocjonalne


Radzenie sobie z tremą

Za większość niepowodzeń w czasie wystąpień retorycznych zwykło się obwiniać tremę. Jest to sprawa czysto indywidualna, ponieważ każdy odczuwa ją inaczej. Lekka trema – podniecenie i niepewność co do reakcji rozmówców to objaw normalny i pożądany, ponieważ umożliwia koncentrację. Pozwala realnie ocenić sytuację i z szacunkiem traktować partnerów rozmowy. Motywuje do tego, by solidnie się przygotować.

Natomiast silne odczuwanie tremy, czyli irracjonalny i paraliżujący lęk przed wystąpieniem retorycznym wymaga pracy i koncentracji w zminimalizowaniu jej działania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.

Zapraszamy.

Najprostsze sposoby doraźne na pozbycie się tremy:

  • Praca nad oddechem – nosem wdech, wstrzymanie oddechu i wydech ustami. Długi wydech to najprostszy sposób wyciszenia emocji. Liczymy do czterech, kiedy wdycha się powietrze, do czterech, kiedy przytrzymuje powietrze w organizmie i do ośmiu kiedy następuje wydech ustami. Ćwiczenie powtarzamy od 8 – 16 razy.
  • Skoncentrowanie uwagi na rozmówcach – koncentracja na rozmówcach i przemyślenia co można jeszcze zrobić by czuli się komfortowo, odwraca uwagę od swojej osoby jako retoryka.
  • Praca z zachowaniem – obniżenie lub podwyższenie tonu mówienia, przyśpieszenie lub spowolnienie w mówieniu, ważne by było odwrotnie niż dotychczas. Zmiana w stylu mówienia, jeśli mówi się informacyjnie warto dodać obrazy i emocje, jeśli mówi się obrazowo i emocjonalnie przechodzi się na styl konkretny i lakoniczny. Zmiana pozycji ciała, jeśli była stojąca to zmienić na siedzącą i odwrotnie.
  • Zyskanie czasu – poprzez spytanie słuchaczy, co sądzą o tym, co przed chwilą było powiedziane, bądź zarządzić krótką przerwę.

Sposoby doraźne na zapanowanie nad tremą:

  • Nie można wyobrażać sobie co myślą o osobie mówcy retorycznego, każdy ma inny pryzmat postrzegania i filtrów myślowych.
  • Staranne przygotowanie sprawia że mówca retoryczny czuje się pewniejszy siebie i swoich kompetencji.


Głównym celem osoby przemawiającej retorycznie jest wstać i wykazać postawą pewność siebie, czyli pozytywne nastawienie, rozluźnienie, prawdziwe zadowolenie z samego siebie. Należy dążyć do uczucia zadowolenia z bycia w tym miejscu, właściwym miejscu.

Obawy , łącznie ze strachem są wyuczone i dlatego można się ich oduczyć. Poprzez mówienie prosto z serca na temat, który się zna i który jest bliski dla przemawiającego retorycznie, jest właściwie rozumiany przez współtowarzyszy rozmowy retorycznej.

Punktem wyjścia do pokonania strachu lub zdenerwowania przed retorycznymi wystąpieniami jest uświadomienie sobie, że wszyscy są życzliwi i nastawieni na sukces spotkania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy można zarządzać swoim stresem? Jak rozwiązywać asertywnie konflikty i budować swoje kompetencje społeczne? Jak walczyć z poczuciem bezradności? Jak rozwijać swoje umiejętności interpersonalne? Zobacz: szkolenie zarządzanie czasem, szkolenie radzenie sobie ze stresem, szkolenia interpersonalne.

Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

Wzmacnianie pewności siebie:

  • Sprawdzenie Sali – wcześniejsze przybycie na salę, w której ma się odbyć spotkanie, daje możliwość oswojenia się z miejscem. Poza tym osobiste witanie przybyłych osób zmniejsza poczucie tremy.
  • Pozytywne komunikaty wewnętrzne – można powiedzieć do siebie słowa wzmacniające, np. to profesjonalne spotkanie retoryczne, nie mogę się już doczekać. Powtarzać w myślach kilkakrotnie.
  • Poruszanie palcami u nóg – zwiększa poczucie pewności siebie i obniża strach.
  • Na chwilę przed zabraniem głosu poruszać palcami u nóg, sprawi uczucie pozytywnego nastawienia i relaksu. To z kolei spowoduje uśmiech na twarzy. Należy pamiętać, że działania wywołują odczucia w taki sam sposób, jak uczucia wywołują działania.
  • Ruchy barkami – napięcie w dużej mierze kumuluje się w plecach i ramionach. Przed zabraniem głosu można rozluźnić się kilkakrotnie kręcąc barkami. Strzepnąć luźno dłońmi, tak jak się strzepuje wodę z palców. Ta czynność łagodzi napięcie, a także stres.
  • Wyprostowana postawa ciała – nadaje całej postaci wyraz pewności siebie i siły.
  • Postrzeganie słuchaczy jako osoby pozytywnie nastawione – kiedy tak postrzega się innych sami emanujemy takimi odczuciami i napięcie się zmniejsza. Osoby życzliwe wywołują komfort poczucia bezpieczeństwa.


Gdy masz chrypkę lub kłopoty z gardłem:

  • Wypij herbatę z podwójną cytryną i potrójnym cukrem
  • Zjedz garść suszonych owoców, najlepiej śliwek
  • Rozgryź Wit A+E  - doskonale nawilży śluzówkę w gardle
  • Zjedz kogel-mogel (żółtko z cukrem)
  • Unikaj alkoholu poprzedniego wieczoru
  • Unikaj jedzenia czekolady (zwłaszcza z orzechami) przed szkoleniem
  • Unikaj herbaty – wysusza śluzówkę w gardle

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia sprzedażowe i menadżerskie np: i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Technika GROW służy do wyznaczania celów oraz opracowywania strategii ich realizacji. To prosta i skuteczna metoda, którą może praktykować menadżer ze swoim zespołem.
Mapa myśli (mind mapping) to technika służąca graficznej prezentacji, organizacji i hierarchizacji informacji. To narzędzie niezwykle przydatne w nauce oraz biznesie.
Pomodoro to prosta metoda pomagająca w zarządzaniu czasem, zwiększeniu koncentracji i podniesieniu efektywności.
Ta metoda jest wykorzystywana również do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Może być praktykowana  indywidualnie, jak i grupowo. Jest znakomitym narzędziem dla menadżera do wszechstronnej analizy firmowych projektów i podsuwanych przez współpracowników pomysłów.
Netykieta podobnie jak savoir – vivre nie jest ustalona raz na zawsze, a za jej nieprzestrzeganie nie zawsze grozi kara. Jednak uporczywe łamanie netykiety może grozić odsunięciem od jakiejś usługi internetowej lub wykluczeniem z wirtualnej grupy. W skrajnym przypadku, negatywne zachowanie w sieci, może powodować kłopoty z wymiarem sprawiedliwości.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.