Publiczne przetargi są bardzo popularne. Z pewnością nie raz już spotykamy się z nimi w mediach masowego przekazu. W wielu gazetach są im poświęcone całe strony. Czym więc jest postępowanie przetargowe?
Na to zagadnienie odpowiada polskie prawodawstwo zgodnie z którym istnieje kilka rodzajów postępowania, jakie można określić mianem przetargu. Do jak najbardziej popularnego zalicza się tutaj przetarg nieograniczony, który odpowiada na zgłaszaniu oferty od dobrowolnego i w żaden inny sposób nieograniczonego wykonawcy. Jego odpowiednikiem jest przetarg ograniczony, który to w pierwszym etapie wybiera sobie wykonawców do realizacji danego zamówienia.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W 2016 ROKU
Praktyczne warsztaty poruszające najważniejsze, problematyczne tematy dotyczące przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zapraszamy na szkolenie!
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Pojawia się więc pytanie, w jakim celu organizuje się przetargi? Odpowiedź jest bardzo prosta, a jest nią wyłonienie najlepszego dla ans partnera. Jakby na to nie spojrzeć prowadząc własną działalność, chcemy by nasi wykonawcy byli jak najlepsi, co automatycznie przenosi się na korzyści dla przedsiębiorstwa. Taka jest właśnie rola przetargów, gdyż mają służyć wyłonieniu najlepszych wykonawców. Oczywiście to jakimi kryteriami będziemy się kierować zależy już od nas samych.
Dla jednych będzie głównie liczyła się odpowiednia cena, dla innych zaś wysoka jakość wykonania. Ma to także drugie dno. Nie tylko zleceniodawcy są zadowolenia, ale także przetargi pozwalają wykonawcą się rozwinąć, dzięki czemu w krótkim czasie mogą znaleźć potencjalnego zleceniodawcę i zarobić odpowiednie fundusze. Przetargi i uczestnictwo w nich są jedną z najłatwiejszych dróg do zdobycia efektywnych i korzystnych kontrahentów.
Istnieje jednak szereg regulacji prawnych dotyczących zamówień publicznych. Realnie jednak maja one zastosowanie w przypadkach, w których to szacowana wartość danego zamówienia przekracza wartość 14000 euro. Gdy już przekraczamy taka kwotę jesteśmy zobowiązani do wykonania kilku rodzajów czynności, w tym m. in. do wydania w biuletynie informacji publicznej wiadomości o zaistnieniu przetargu. Pozwala to na równe szanse dla wszystkich potencjalnych wykonawców.