Art. 108 kodeksu postępowania administracyjnego – o czym mówi?

Warto, aby przynajmniej jedna osoba w firmie, a najlepiej więcej, w tym również kierownik danej firmy, znali dość dobrze kodeks postępowania administracyjnego. Po co go znać? Jaki sens to będzie miało?

zdjęcie - (the_title())


Art. 108 kodeksu postępowania administracyjnego - o czym mówi?

Warto, aby przynajmniej jedna osoba w firmie, a najlepiej więcej, w tym również kierownik danej firmy, znali dość dobrze kodeks postępowania administracyjnego. Po co go znać? Jaki sens to będzie miało?

Szkolenie z kpa - ważna inwestycja

Otóż okazuje się, że szkolenie z kpa pomoże nam naprawdę w bardzo wielu kwestiach. Przede wszystkim dzięki niemu będziemy wiedzieć, jak załatwiać pewne sprawy - jak postępować, co robić, czego nie robić itp. Co istotne tutaj jest szczególnie - dzięki takiemu szkoleniu będziemy też znali język urzędów - nie popełnimy głupio prawnych omyłek. Przy okazji szkolenia z kpa, warto także zainwestować w szkolenie ceny transferowe oraz szkolenie analiza ryzyka.

O czym mówi artykuł 108 kodeksu postępowania administracyjnego?

Aby podkreślić, dlaczego znajomość prawa jest tak istotna, warto chociażby zapoznać się z kwestią artykułu 108 kodeksu. Zasadniczo odnosi się on do decyzji. Konkretniej zaś czytamy tam o rygorze natychmiastowej wykonalności. Co to w ogóle jest? Dużo osób nie zna tego pojęcia, a jest ono naprawdę całkiem mocno istotne.

O co chodzi z tym rygorem natychmiastowej wykonalności? Otóż nawet jeśli od danej decyzji istnieje odwołanie, to jeśli organ administracji publicznej, przypuszcza, że nie wykonanie danej decyzji może się wiązać z zagrożeniem życia albo zdrowia ludzkiego, z niebezpieczeństwem dla gospodarstwa narodowego tudzież z niebezpieczeństwem dla szeroko pojętego interesu społecznego, to może wówczas zarządzić, że decyzja ma być wykonana niezwłocznie. Wówczas właśnie zachodzi rygor natychmiastowe wykonalności - bez względu na ewentualne późniejsze zażalenia itp. decyzja ma być natychmiastowo wykonana.

Czego to może dotyczyć? Praktycznie wszystkiego. Przykładowo jednak nakazu eksmisji w związku ze złym stanem budynku albo zamknięcia miasta z uwagi na możliwość szerzenia się epidemii. Co istotne, jeśli tylko istniały przesłanki, to instytucje mają możliwość takiego natychmiastowego wykonania. Nawet jeśli potem okaże się, że decyzja nie była słuszna zagrożenie nie aż tak wielkie, to jednak nie wyciąga się konsekwencji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.