Aspekty prawne gospodarowania nieruchomościami
Ustawa o gospodarce nieruchomościami weszła w życie 1 stycznia 1998 roku. Jej przepisy obejmują gospodarkę nieruchomościami.
W szczególności są to zasady gospodarowania nieruchomościami należącymi do Państwa, zasady podziału nieruchomości, zasady scalania i podziału nieruchomości.
Reguluje ona również zasady pierwokupu czy wywłaszczenia nieruchomości.
Prawa w niej zawarte dotyczą również zasad wyceny nieruchomości. Reguluje również pracę rzeczoznawców oraz to jakie wykształcenie muszą oni posiadać oraz w jaki sposób doskonalić swoje umiejętności.
Określa ona również udział w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej. Reguluje również sprawę działalności zawodowej której przedmiotem jest gospodarowanie nieruchomościami.
Z ta ustawą działa również szereg innych ustaw. Jest to na przykład ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, czyli w skrócie na jakich zasadach mogą oni je nabywać i jakie dokumenty i pozwolenia są im potrzebne.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Kolejna współpracująca ustawa dotyczy gospodarowania gruntami rolnymi należącymi do Państwa. Określa ona na jakiej zasadzie te grunty mogą zostać udostępnione rolnikowi oraz z jakimi kosztami dla rolnika się to wiąże.
Następną ważną ustawą jest ta o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym, jak się każdy domyśla dotyczy ona wszelkich regulacji i przepisów z tym związanych. Ponadto z tą ustawą działają również ustawy o prawie wodnym i lotniczym.
Są jeszcze dwie ustawy współdziałające, jedna z nich dotyczy inwestycji do dróg publicznych, druga natomiast dotyczy lotnisk. Obie określają jak powinna być przygotowana inwestycja w tym zakresie, jakie wymogi ona spełnia oraz jakie prawa to regulują.
Wśród tych ustaw znalazła się również taka która dotyczy mienia wojskowego, ponieważ stanowi ono odrębny odsetek i konieczne było uregulowanie prawne.
Wracając do prawa wodnego, powstała również w 2010 ustawa dotycząca budowy, działania i użytkowania budowli przeciwpowodziowych. Wszystkie te ustawy zazębiają się i współdziałają dla prawidłowego działania ogółu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia budownictwo i nieruchomości.
Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz: