Aspekty prawne gospodarowania nieruchomościami

Ustawa o gospodarce nieruchomościami weszła w życie 1 stycznia 1998 roku. Jej przepisy obejmują gospodarkę nieruchomościami. W szczególności są to zasady gospodarowania nieruchomościami należącymi do Państwa, zasady podziału nieruchomości, zasady scalania i podziału nieruchomości.

zdjęcie - (the_title())


Aspekty prawne gospodarowania nieruchomościami

Ustawa o gospodarce nieruchomościami weszła w życie 1 stycznia 1998 roku. Jej przepisy obejmują gospodarkę nieruchomościami.

W szczególności są to zasady gospodarowania nieruchomościami należącymi do Państwa, zasady podziału nieruchomości, zasady scalania i podziału nieruchomości.

Reguluje ona również zasady pierwokupu czy wywłaszczenia nieruchomości.

Prawa w niej zawarte dotyczą również zasad wyceny nieruchomości. Reguluje również pracę rzeczoznawców oraz to jakie wykształcenie muszą oni posiadać oraz w jaki sposób doskonalić swoje umiejętności.

Określa ona również udział w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej. Reguluje również sprawę działalności zawodowej której przedmiotem jest gospodarowanie nieruchomościami.

Z ta ustawą działa również szereg innych ustaw. Jest to na przykład ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, czyli w skrócie na jakich zasadach mogą oni je nabywać i jakie dokumenty i pozwolenia są im potrzebne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Kolejna współpracująca ustawa dotyczy gospodarowania gruntami rolnymi należącymi do Państwa. Określa ona na jakiej zasadzie te grunty mogą zostać udostępnione rolnikowi oraz z jakimi kosztami dla rolnika się to wiąże.

Następną ważną ustawą jest ta o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym, jak się każdy domyśla dotyczy ona wszelkich regulacji i przepisów z tym związanych. Ponadto z tą ustawą działają również ustawy o prawie wodnym i lotniczym.

Są jeszcze dwie ustawy współdziałające, jedna z nich dotyczy inwestycji do dróg publicznych, druga natomiast dotyczy lotnisk. Obie określają jak powinna być przygotowana inwestycja w tym zakresie, jakie wymogi ona spełnia oraz jakie prawa to regulują.

Wśród tych ustaw znalazła się również taka która dotyczy mienia wojskowego, ponieważ stanowi ono odrębny odsetek i konieczne było uregulowanie prawne.

Wracając do prawa wodnego, powstała również w 2010 ustawa dotycząca budowy, działania i użytkowania budowli przeciwpowodziowych. Wszystkie te ustawy zazębiają się i współdziałają dla prawidłowego działania ogółu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.