Co mówi kodeks cywilny o służebności?
Służebność przemysłu, w tym służebność przesyłu to dwie często bardzo konfliktowe sprawy. Z jakiego powodu? Co mówi kodeks cywilny na ich temat? Jak w zasadzie rozsądzić różnego rodzaju sporu o służebność przesyłu? O tym powiemy za chwilę...
Czym jest służebność przesyłu?
Przede wszystkim warto wyjaśnić, do czego w zasadzie odnosi się służebność przesyłu. Otóż oczywistym jest, że chcemy, aby każdy miał dostęp do prądu, energii, wody itp. W związku z tym, naturalne jest, że różnorodne urządzenia odpowiadające właśnie także za przesył np. sygnału telewizyjnego, muszą stać w określonej odległości.
Nie da się zrobić tak, żeby wszystkie stały na gruntach państwowych albo wykupionych przez daną firmę. Z tego też powodu część z nich znajduje się na gruntach prywatnych. Prawo służebności przesyłu określa właśnie to, że jeśli jest to absolutnie konieczne dla istnienia danej firmy, przesyłu sygnału itp. to właściciel gruntu w zasadzie zobowiązany jest zgodzić się na dane urządzenie na swoim gruncie. Jednak ma on prawo do zapłaty za korzystanie z urządzenia i postawienie go.
Istnieje jednak coś takiego jak zasiedzenie służebności przesyłu. Wówczas jeśli firma miała złe intencje dochodzi do niego po 30 latach, jeśli nie było złych intencji, to po 20 latach. Wtedy właściciel nieruchomości nie ma już prawa do opłat za korzystanie przez firmę z danego urządzenia.
Zasadniczo to wszystko reguluje właśnie przede wszystkim Kodeks Cywilny. Dodatkowo czasem poszczególne rodzaje praw, jak np. Prawo Energetyczne określają dokładniej pewne rzeczy i sprawy związane ze służebnością przemysłu.
Szkolenie służebność przesyłu - bardzo ważna inwestycja
Zasadniczo rzecz ujmując naprawdę warto zainwestować w dobrej jakości szkolenie służebność przesyłu oraz szkolenie ze służebności przemysłu. Chociażby po to, aby potem uniknąć kompromitujących firmę nagłówków w gazecie albo też wieloletnich procesów sądowych z jakąś firmą. Przy okazji także warto zainwestować w szkolenie prawo energetyczne.