Co mówi kodeks cywilny o służebności?

Służebność przemysłu, w tym służebność przesyłu to dwie często bardzo konfliktowe sprawy. Z jakiego powodu? Co mówi kodeks cywilny na ich temat? Jak w zasadzie rozsądzić różnego rodzaju sporu o służebność przesyłu? O tym powiemy za chwilę…

zdjęcie - (the_title())


Co mówi kodeks cywilny o służebności?

Służebność przemysłu, w tym służebność przesyłu to dwie często bardzo konfliktowe sprawy. Z jakiego powodu? Co mówi kodeks cywilny na ich temat? Jak w zasadzie rozsądzić różnego rodzaju sporu o służebność przesyłu? O tym powiemy za chwilę...

Czym jest służebność przesyłu?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, do czego w zasadzie odnosi się służebność przesyłu. Otóż oczywistym jest, że chcemy, aby każdy miał dostęp do prądu, energii, wody itp. W związku z tym, naturalne jest, że różnorodne urządzenia odpowiadające właśnie także za przesył np. sygnału telewizyjnego, muszą stać w określonej odległości.

Nie da się zrobić tak, żeby wszystkie stały na gruntach państwowych albo wykupionych przez daną firmę. Z tego też powodu część z nich znajduje się na gruntach prywatnych. Prawo służebności przesyłu określa właśnie to, że jeśli jest to absolutnie konieczne dla istnienia danej firmy, przesyłu sygnału itp. to właściciel gruntu w zasadzie zobowiązany jest zgodzić się na dane urządzenie na swoim gruncie. Jednak ma on prawo do zapłaty za korzystanie z urządzenia i postawienie go.

Istnieje jednak coś takiego jak zasiedzenie służebności przesyłu. Wówczas jeśli firma miała złe intencje dochodzi do niego po 30 latach, jeśli nie było złych intencji, to po 20 latach. Wtedy właściciel nieruchomości nie ma już prawa do opłat za korzystanie przez firmę z danego urządzenia.

Zasadniczo to wszystko reguluje właśnie przede wszystkim Kodeks Cywilny. Dodatkowo czasem poszczególne rodzaje praw, jak np. Prawo Energetyczne określają dokładniej pewne rzeczy i sprawy związane ze służebnością przemysłu.

Szkolenie służebność przesyłu - bardzo ważna inwestycja

Zasadniczo rzecz ujmując naprawdę warto zainwestować w dobrej jakości szkolenie służebność przesyłu oraz szkolenie ze służebności przemysłu. Chociażby po to, aby potem uniknąć kompromitujących firmę nagłówków w gazecie albo też wieloletnich procesów sądowych z jakąś firmą. Przy okazji także warto zainwestować w szkolenie prawo energetyczne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.