Co mówi nam ustawa o diagnostyce laboratoryjnej?
Laboratorium to na pewno jest miejsce, w którym przestrzegane muszą być przeróżne normy, standardy i ustawy. Dlatego też istotne jest bardzo to, aby wiedzieć dokładniej, co powinno być przestrzegane, przez kogo i w jakim zakresie.
Ustawa o diagnostyce laboratoryjnej - najważniejsze informacje
W kwestii pracy w laboratorium szczególnie istotna jest właśnie ustawa o diagnostyce laboratoryjnej. Co ona tak w zasadzie porusza? Zasadniczo podkreślane są tutaj i omawiane trzy główne aspekty pracy wiązanej z diagnostyką laboratoryjną.
Mianowicie omawiane są dokładnie zasady i warunki wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym, zasady i warunki wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz zasady organizacji i działania samorządu diagnostów laboratoryjnych.
Czy coś jeszcze jest tu jakoś szczególnie istotne? Oczywiście, że tak - należy bowiem nadmienić, że pie pierwsze - z uwagi na liczne skargi, szykowana jest właśnie nowelizacja tej ustawy. Ponadto - to nie jest jedyny akt prawny, do jakiego przestrzegania zobowiązują się pracownicy laboratorium.
Pozostałe akty prawne
Co bowiem jest jeszcze istotne? W laboratoriach konieczne jest jeszcze przestrzeganie szeregu innych zasad i aktów - zaliczyć do nich możemy GMP, w tym oczywiście aneks 15 GMP, Prawo Farmaceutyczne, Prawo Kosmetyczne, wymagania poszczególnych sprzętów oraz zasadniczo konkretnych badań medycznych. ustawy kontrolujące etykę badań medycznych, prawa zwierząt i naprawdę cały szereg jeszcze innych dekretów.
Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym - jedna z ważniejszych form kontroli
W jaki zaś sposób wszystko jest kontrolowane? Otóż służy ku temu właśnie między innymi audyt wewnętrzny. Jak sama nazwa wskazuje prowadzony jest on przez pracowników danego laboratorium. Co jest dość istotne to fakt, że muszą być oni specjalnie przeszkoleni w tym zakresie, wiedzieć, na co trzeba zwrócić naprawdę baczną uwagę. Takiej kontroli podlega wówczas chociażby dokumentacja GMP.