Co mówi nam ustawa o diagnostyce laboratoryjnej?

Laboratorium to na pewno jest miejsce, w którym przestrzegane muszą być przeróżne normy, standardy i ustawy. Dlatego też istotne jest bardzo to, aby wiedzieć dokładniej, co powinno być przestrzegane, przez kogo i w jakim zakresie.

zdjęcie - (the_title())


Co mówi nam ustawa o diagnostyce laboratoryjnej?

Laboratorium to na pewno jest miejsce, w którym przestrzegane muszą być przeróżne normy, standardy i ustawy. Dlatego też istotne jest bardzo to, aby wiedzieć dokładniej, co powinno być przestrzegane, przez kogo i w jakim zakresie.

Ustawa o diagnostyce laboratoryjnej - najważniejsze informacje

W kwestii pracy w laboratorium szczególnie istotna jest właśnie ustawa o diagnostyce laboratoryjnej. Co ona tak w zasadzie porusza? Zasadniczo podkreślane są tutaj i omawiane trzy główne aspekty pracy wiązanej z diagnostyką laboratoryjną.

Mianowicie omawiane są dokładnie zasady i warunki wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym, zasady i warunki wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz zasady organizacji i działania samorządu diagnostów laboratoryjnych.

Czy coś jeszcze jest tu jakoś szczególnie istotne? Oczywiście, że tak - należy bowiem nadmienić, że pie pierwsze - z uwagi na liczne skargi, szykowana jest właśnie nowelizacja tej ustawy. Ponadto - to nie jest jedyny akt prawny, do jakiego przestrzegania zobowiązują się pracownicy laboratorium.

Pozostałe akty prawne

Co bowiem jest jeszcze istotne? W laboratoriach konieczne jest jeszcze przestrzeganie szeregu innych zasad i aktów - zaliczyć do nich możemy GMP, w tym oczywiście aneks 15 GMP, Prawo Farmaceutyczne, Prawo Kosmetyczne, wymagania poszczególnych sprzętów oraz zasadniczo konkretnych badań medycznych. ustawy kontrolujące etykę badań medycznych, prawa zwierząt i naprawdę cały szereg jeszcze innych dekretów.

Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym - jedna z ważniejszych form kontroli

W jaki zaś sposób wszystko jest kontrolowane? Otóż służy ku temu właśnie między innymi audyt wewnętrzny. Jak sama nazwa wskazuje prowadzony jest on przez pracowników danego laboratorium. Co jest dość istotne to fakt, że muszą być oni specjalnie przeszkoleni w tym zakresie, wiedzieć, na co trzeba zwrócić naprawdę baczną uwagę. Takiej kontroli podlega wówczas chociażby dokumentacja GMP.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.