Co mówi prawo energetyczne o odnawialnych źródłach energii?
XXI wiek to czas, w którym zdecydowanie każdy w zasadzie się zgadza co do tego, że trzeba podjąć kroki w celu bardziej ekologicznego życia. Nawet jeśli komuś natura i przyroda są obojętne, to i tak najzwyczajniej w świecie, jeśli nie dojdzie do zmiany w wykorzystaniu plastiku, źródeł energii itp. to w zasadzie naprawdę szybko uda się doprowadzić do praktycznie całkowitej zagłady życia. Słowem - zmiany są konieczne. Jak zaś sprawa przedstawia się w związku z odnawialnymi źródłami energii?
Odnawialne źródła energii a prawo energetyczne
Sprawę tę warto rozpatrzyć przede wszystkim pod kątem prawa energetycznego. Otóż cytując odpowiedni ustęp Prawa Energetycznego odnawialne źródła energii to "źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątków roślinnych i zwierzęcych”. Co wynika z tej dość długiej definicji?
Przede wszystkim to, że Prawo Energetyczne za źródła energii odnawialnej uznaje wszelkie te, których wykorzystanie nie spowoduje ich trwałego deficytu. Jak do takiej energii podchodzi się w Polsce? Zasadniczo mieliśmy już naprawdę wiele Ustaw, mających na celu zwiększenie procentu energii odnawialnej w źródłach energii.
Na chwilę obecną zaledwie koło 11% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, co jest bardzo niską wartością, którą trzeba szybko naprawić. Dyrektywy unijne zalecają wzrost wartości do minimum 20%. W Polsce zaś jak na razie istnieje program podniesienia wykorzystania energii odnawialnej zaledwie do poziomu 15 % do 2030 roku.
Szkolenie prawo energetyczne - opłacalna inwestycja
Warto jednak podkreślić, że ten stan rzeczy musi się zmienić, dlatego też inwestycja w odnawialne źródła energii jest całkiem sensowna. Aby jednak móc się zająć na poważnie tym tematem, konieczne jest szkolenie prawo energetyczne oraz szkolenie służebność przesyłu.