Realizacja każdego projektu jest zadaniem wieloetapowym, które wymaga bardzo dokładnego przygotowania, konsekwencji oraz przewidywania. Niestety, czasem wbrew naszym wszelkim oczekiwaniom wydarzają się drobne sytuacje, które całkowicie mogą zepsuć nas projekt. A czynników, które mają wpływ na nasz projekt jest bardzo wiele! Co może pójść nie tak w trakcie realizacji projektów?
Czynniki zewnętrze
Wpływ czynników zewnętrznych - czyli tych, które pochodzą spoza organizacji - może mieć bardzo zgubny wpływ na dany projekt.
Możemy do nich zaliczyć:
- sfera regulacyjna - nagłe wprowadzenie ustawy może sprawić, że nasz projekt nie będzie odpowiadał normom prawnym,
- sfera ekonomiczna - wzrost inflacji może spowodować, że projekt nie zostanie sfinansowany
- sfera polityczna - nagła zmiana ordynacji wyborczej może zmienić rodzaj pomocy przedsiębiorcom, co może zagrozić projektowi
- sfera społeczna i kulturowa - zmiany wzorców i myślenia ludzi wpływają na projekty długoterminowe.
Czynniki wewnętrzne
Czynniki wewnętrzne to wszelkie zagrożenia, które pochodzą z wewnątrz firmy. Wyobraźmy sobie duży kontrakt między naszą firmą i odbiorcą - drugim przedsiębiorstwem - na dwadzieścia dużych szaf biurowych.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM W PROJEKCIE
Celem zarządzania ryzykiem w projekcie jest zwiększenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk korzystnych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk niekorzystnych. Przygotuj się do tego poprzez szkoleni zarządzanie ryzykiem w projekcie.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Co może nie wyjść?
W pierwszej kolejności pewnie pomyślimy o chorobie pracownika czy pomyłce w zamówieniu. Jednak powinniśmy liczyć się także z możliwością usterki sprzętu, nie dostarczeniem odpowiednich półproduktów przez naszych dostawców czy nawet pożar magazynu lub strajk pracowniczy. To wszystko czynniki wewnętrzne, które - w zależności od projektu - zmieniają się o charakteryzują konkretny obszar firmy.
Jak ograniczyć więc ryzyko wystąpienia szkodliwych dla projektu sytuacji? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że nie uda nam się całkowicie wykluczyć każdego ryzyka i przygotować się na każdą ewentualność.
Jednak wprowadzenie procesów zarządzania ryzykiem oraz znalezienie osób, które będą odpowiedzialne za szacowanie ryzyka i wdrażanie strategii ochronnych może znacząco ograniczyć występowanie sytuacji zagrożenia projektów.