Co to jest intrastat?

Od kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej, z każdej strony płyną coraz to nowsze i kolejne zobowiązania, pakty, warunki i zasady. Wśród nich jednym z godnych uwagi systemów, które obowiązują państwa członkowskie jest system intrastat, czyli system statystyki handlu towarami pomiędzy państwami członkowskimi Uni Europejskiej. 

zdjęcie - (the_title())
   
  Od kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej, z każdej strony płyną coraz to nowsze i kolejne zobowiązania, pakty, warunki i zasady. Wśród nich jednym z godnych uwagi systemów, które obowiązują państwa członkowskie jest system intrastat, czyli system statystyki handlu towarami pomiędzy państwami członkowskimi Uni Europejskiej. Został on wprowadzony w Polsce 1 maja 2004 roku, zaś sam funkcjonuje już od 1993 roku.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.

  Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:

  Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.

  Można go porównać do ogromnej bazy danych, która dodatkowo potrafi pozyskiwać informacje. Intrastat przekazuje informacje przedsiębiorców na temat dokonanego przewozu lub wywozu towarów pomiędzy poszczególnymi krajami, które są członkami Unii Europejskiej. Co więc zawiera taka informacja Intrastat?

  Można w niej odnaleźć m. in. informacje o kraju pochodzenia towaru, jego masie, deklarowanej wartości, jednostkach miary (jeśli są konieczne). Pełni więc on funkcję sprawozdania, które jest obowiązkowo nałożone na podmioty prowadzące wymianę towarami. Powstał on, gdyż celem działania Unii Europejskiej, było zniesienie granic pomiędzy państwami członkowskimi unii, tworząc tym samym jednolity rynek.

  W efekcie doprowadziło to do zaniku informacji na temat wymiany towarowej pomiędzy państwami. Chcąc ją odzyskać, utworzono nowy system statystyk handlu określony jako intrastat. Obecnie jednak nie jest on jedynym systemem, gdyż równocześnie funkcjonuje drugi system określony jako ekstrastat, który obejmuje relację wymiany towarów pomiędzy państwami Unii europejskiej a krajami trzecimi, czyli nie będącymi jej członkami.

  Ważne jest to, że sam intarstat jest formą deklaracji, czyli informacji od przewoźników na temat wykonywanych transportów. Można dosuzkiwać się wielu zalet jego wprowadzenia (w przypadku Polski), m. in. pozwoliło to na zaniechanie służby celnej, co zwiększyło szybkość transportu pomiędzy krajami, jak i większa wygodę dla firm i ich klientów.

  Dodatkowo, przekłada się to na globalizację nawet małych, niszowych rynków, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić (ze względu na koszta) na sprzedaż poza granicami kraju.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.