Co ustawa deweloperska mówi o gwarancji?

Zajmując się kwestiami związanymi z ustawą deweloperską oraz generalnie sprawami deweloperskimi, bardzo często odkrywamy, że w zasadzie to funkcjonuje coś takiego jak rękojmia i gwarancja. Czym różnią się te dwa pojęcia i jak należy je stosować?

zdjęcie - (the_title())


Co ustawa deweloperska mówi o gwarancji?

Zajmując się kwestiami związanymi z ustawą deweloperską oraz generalnie sprawami deweloperskimi, bardzo często odkrywamy, że w zasadzie to funkcjonuje coś takiego jak rękojmia i gwarancja. Czym różnią się te dwa pojęcia i jak należy je stosować? Wyjaśnione to będzie poniżej....

Rękojmia a gwarancja

Na początek omówmy, czym jest w zasadzie w ogóle ta rękojmia. Generalnie wynika ona z przepisów Kodeksu Cywilnego. Zasadniczo można zastosować ją w trzech przypadkach. pierwszy dotyczy tego, że dana nieruchomość ma jakąś wadę, która zmniejsza jej użyteczność albo też wartość.

Druga sytuacja to stan, w którym dany lokal mieszkalny nie posiada właściwości, które powinien. Trzecia zaś - jeśli lokal został wydany w stanie niepełnym. Warto dodać w tym momencie, że te przepisy odnoszą się także i do sytuacji zakupienia nieruchomości gruntowych, nie tylko mieszkalnych.

Generalnie czas, w jakim można zgłosić roszczenie z tytułu rękojmi to 3 lata, zaś okres pomiędzy rozpoznaniem wady a poinformowaniem dewelopera to 1 miesiąc. Deweloper ma usunąć wówczas wady na swój koszt a dodatkowo czasem można negocjować obniżenie wartości mieszkania.

Czym zatem taka rękojmia różni się w zasadzie od gwarancji? Otóż gwarancja odnosi się do czegoś dobrowolnego, do czego zobowiązuje się deweloper i najczęściej są to kwestie związane z drobnymi usterkami. Generalnie jednak o gwarancję i dokładne jej określenie należy poprosić w momencie sporządzania umowy - nie jest to coś, co dzieje się odgórnie.

Szkolenia dla deweloperów

Warto jeszcze podkreślić na koniec, ze w zasadzie to zawód dewelopera naprawdę nie należy do prostych i jest dość wiele rzeczy, o które trzeba tutaj zadbać. Warto przede wszystkim zainwestować w użytkowanie wieczyste szkolenie oraz prawa konsumenta szkolenie a także różne inne szkolenia dla deweloperów.

Dzięki nim w zasadzie będziemy umieć jako deweloperzy konstruować naprawdę dobre i udane umowy oraz negocjować i rozmawiać z klientami. Zdecydowanie takie szkolenia mogą zadecydować o sukcesie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.