Czas pracy kierowcy
W roku 2019 wszystkie kwestie, jakie związane są z czasem pracy kierówców poruszających się na terenie Wspólnoty Europejskiej regulowane są przede wszystkim przez:
- rozporządzenie nr 561/2006 wydane 15 marca 2006 roku,
- zmiany do rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98 (które wnosiły wiele nowych zasad, jednocześnie prowadzący do uchylenia rozporządzenia Rady (EWG) nr 3820/85).
W powyższych rozporządzeniach bardzo szczegółowo zostały określone minimalne okresy odpoczynku kierowców oraz maksymalny czas prowadzenia pojazdu (przepisy te odnoszą się zarówno do przewozu drogowego osób jak i rzeczy na terenie Wspólnoty Europejskiej).
Zasady zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa na europejskich drogach.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Aby jednak mieć pewność, do kogo odnoszą się przepisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku, warto również zapoznać się z definicją kierowcy, która również określona została w jednym z rozporządzeń. Wedle tej definicji kierowca to osoba, która nawet przez krótki okres czasu prowadzi auto bądź przebywa w jego wnętrzu w celu prowadzenia pojazdu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Zgodnie z ustawą przepisy odnoszą się do każdego z kierowców, niezależnie tak naprawdę od podstawy, na jakiej zostali oni zatrudnieni.
Zgodnie z zapisami ustawy o czasie pracy kierowców, każdy kierowca może prowadzić pojazd nie dłużej niż przez 9 godzin w ciągu dnia. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest przedłużenie dziennego czasu jazdy z 9 do 10 godzin, jednak taka sytuacja nie może mieć miejsca częściej niż dwukrotnie w ciągu tygodnia.
Tydzień pracy kierowcy jest określony odgórnie. Rozpoczyna się on w poniedziałek o godzinie 00. 00 kończy się natomiast w poniedziałek o godzinie 24. Poza dziennym czasem jazdy w rozporządzeniu został określony także tygodniowy czas prowadzenia pojazdu.
Każdy kierowca może w ciągu tygodnia prowadzić pojazd nie więcej niż 56 godzin. Ten limit jest narzucony odgórnie i związany jest z limtem prowadzenia pojazdu w poszczególnych tygodniach pracy kierowcy.