Czas pracy kierowcy

W roku 2019 wszystkie kwestie, jakie związane są z czasem pracy kierowcy samochodu ciężarowego poruszającego się na terenie Wspólnoty Europejskiej regulowane są przede wszystkim przez: rozporządzenie nr 561/2006 wydane 15 marca 2006 roku oraz zmiany do rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98 (które wnosiły wiele nowych zasad, jednocześnie prowadzący do uchylenia rozporządzenia Rady (EWG) nr 3820/85).

zdjęcie - (the_title())

Czas pracy kierowcy

W roku 2019 wszystkie kwestie, jakie związane są z czasem pracy kierówców poruszających się na terenie Wspólnoty Europejskiej regulowane są przede wszystkim przez:

  • rozporządzenie nr 561/2006 wydane 15 marca 2006 roku,
  • zmiany do rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98 (które wnosiły wiele nowych zasad, jednocześnie prowadzący do uchylenia rozporządzenia Rady (EWG) nr 3820/85).

W powyższych rozporządzeniach bardzo szczegółowo zostały określone minimalne okresy odpoczynku kierowców oraz maksymalny czas prowadzenia pojazdu (przepisy te odnoszą się zarówno do przewozu drogowego osób jak i rzeczy na terenie Wspólnoty Europejskiej).

Zasady zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa na europejskich drogach.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Aby jednak mieć pewność, do kogo odnoszą się przepisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku, warto również zapoznać się z definicją kierowcy, która również określona została w jednym z rozporządzeń. Wedle tej definicji kierowca to osoba, która nawet przez krótki okres czasu prowadzi auto bądź przebywa w jego wnętrzu w celu prowadzenia pojazdu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Zgodnie z ustawą przepisy odnoszą się do każdego z kierowców, niezależnie tak naprawdę od podstawy, na jakiej zostali oni zatrudnieni.

Zgodnie z zapisami ustawy o czasie pracy kierowców, każdy kierowca może prowadzić pojazd nie dłużej niż przez 9 godzin w ciągu dnia. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest przedłużenie dziennego czasu jazdy z 9 do 10 godzin, jednak taka sytuacja nie może mieć miejsca częściej niż dwukrotnie w ciągu tygodnia.

Tydzień pracy kierowcy jest określony odgórnie. Rozpoczyna się on w poniedziałek o godzinie 00. 00 kończy się natomiast w poniedziałek o godzinie 24. Poza dziennym czasem jazdy w rozporządzeniu został określony także tygodniowy czas prowadzenia pojazdu.

Każdy kierowca może w ciągu tygodnia prowadzić pojazd nie więcej niż 56 godzin. Ten limit jest narzucony odgórnie i związany jest z limtem prowadzenia pojazdu w poszczególnych tygodniach pracy kierowcy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.