Czy działkę rolną można przekształcić na budowlaną?

Całkiem duża grupa osób decyduje się na zakup działki rolnej nie mając w planach uprawy na niej warzyw czy owoców. Grunty rolne nabywane są często z myślą o tym, że w przyszłości uda się je przekształcić w działkę budowlaną.

Gamma - Czy działkę rolną można przekształcić na budowlaną?


Czy działkę rolną można przekształcić na budowlaną?

Całkiem duża grupa osób decyduje się na zakup działki rolnej nie mając w planach uprawy na niej warzyw czy owoców. Grunty rolne nabywane są często z myślą o tym, że w przyszłości uda się je przekształcić w działkę budowlaną. Dlaczego takie postępowanie jest aż tak popularne? Otóż okazuje się, że działki rolne są po prostu znacznie tańsze od tych budowlanych. Nawet jeżeli taka inwestycja jest obarczona pewnym ryzykiem, to wciąż pozostaje opłacalna. Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Proces zmiany statutu prawnego działki

Owszem, przepisy prawne obowiązujące na terenie kraju dopuszczają możliwość przekwalifikowania gruntu z działki rolnej na budowlaną, jednak trzeba mieć świadomość tego, że nie jest to kwestia li tylko jednej decyzji administracyjnej. Proces przekształcania gruntów składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby zmienić plany zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać warunki zabudowy.

Kolejnym krokiem będzie wyłączenie określonego obszaru z produkcji rolnej. Każdy z dwóch kroków wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Należy dokładnie zadbać o to, aby była ona kompletna, w przeciwnym razie bardzo szybko można otrzymać decyzję negatywną. Należy się także przygotować na to, że zmiana kwalifikacji prawnej gruntów to proces niekiedy bardzo długotrwały, czasem może potrwać nawet kilka lat, zwłaszcza jeżeli do głosu zaczyna dochodzić ochrona gruntów rolnych.

Szkolenia pomocne w temacie

Jeżeli ktoś planuje jednorazowy zakup działki rolnej z myślą o przekwalifikowaniu jej na działkę budowlaną, to może skorzystać z fachowego poradnictwa w tym temacie jak zrobić to szybko i bezpiecznie. Jednak jeśli ktoś chce dokonać przynajmniej kilku takich inwestycji, to powinien wcześniej odbyć profesjonalne szkolenia, dzięki którym do minimum ograniczy ryzyko niepowodzenia inwestycji. Szkolenia tego typu dostępne są na terenie całego kraju. W sposób szczególny warto zwrócić uwagę na propozycje takie jak szkolenie inwestycje liniowe czy szkolenie roszczenia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.