Czy kierownicy projektów muszą posiadać wiedzę z finansów?

Działalność praktycznie każdej firmy opiera się dzisiaj na projektach, nad którymi stoją kierownicy projektów. Oczywiście każdy z nas się zapewne zgodzi, że taki kierownik powinien posiadać różnorodną i dość szeroką wiedzę z zakresu relacji interpersonalnych oraz psychologii.

zdjęcie - (the_title())


Czy kierownicy projektów muszą posiadać wiedzę z finansów?

Działalność praktycznie każdej firmy opiera się dzisiaj na projektach, nad którymi stoją kierownicy projektów. Oczywiście każdy z nas się zapewne zgodzi, że taki kierownik powinien posiadać różnorodną i dość szeroką wiedzę z zakresu relacji interpersonalnych oraz psychologii.

W końcu zarządza grupą ludzi, ma za zadanie tak pokierować pracą, aby uczynić ją jak najbardziej efektywną i na dodatek jeszcze jest pewnym łącznikiem pomiędzy szefem a pracownikami. Niemniej jednak czy na tym kończy się zasób kwalifikacji kierownika projektów? Czy przypadkiem nie powinien on posiadać pewnej wiedzy z zakresu finansów?

Kierownik projektu a finanse

Tu podamy jedną bardzo uniwersalną i praktycznie zawsze prawdziwą odpowiedź, a mianowicie - to zależy. Od czego zależy? Od naprawdę bardzo wielu różnorodnych czynników, niemniej jednak chyba najważniejszym z nich jest charakter pracy danego zespołu. Zupełnie inny poziom wiedzy będzie musiał mieć kierownik projektu artystycznego, polegającego na stworzeniu estetycznej i ciekawej wystawy, a inną kierownik odpowiedzialny wraz z zespołem za stworzenie całego spotu reklamowego.

Czy jednak wiedza ta będzie obejmowała finanse? Generalnie rzecz ujmując w mniejszym bądź w większym stopniu, ale zasadniczo to tak. Trzeba bowiem tu mieć na uwadze, że kierownik projektu zazwyczaj dysponuje pewnymi środkami, które przeznacza on wedle swojego uznania na sprawy dotyczące projektu.

Przykładowo kręcąc reklamę albo spot kierownik decyduje ile zapłacić za wynajem danego miejsca, czy więcej przeznaczyć na stroje, jak dostosować organizację czasu pracy, aby zmieścić się w terminie zapowiedzianym przez organizatora i możliwym do opłacenia finansowo itp.

Finanse dla niefinansistów szkolenie Warszawa - doskonałe rozwiązanie

Z drugiej strony jednak wiadomo - taki kierownik projektu przecież nie musi też być od razu świetnym ekonomem. Dlatego właśnie to szkolenie oraz szkolenie controlling finansowy są szczególnie polecane jeśli chodzi o wiedzę kierowników projektu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.