Czy stosowanie spektroskopii bliskiej podczerwieni jest bezpieczne?
Spektroskopia bliskiej podczerwieni to obecnie coraz bardziej popularna metoda analizy fizyko -chemicznej. Na czym ona tak naprawdę polega? Co ją wyróżnia spośród innych metod? Czy spektroskopia bliskiej podczerwieni jest w zasadzie metodą bezpieczną?
Jakie mamy inne metody pozwalające nam zadbać o bezpieczeństwo i wysoką jakość w laboratorium? Na te wszystkie pytania odpowiemy za chwilę poniżej…
Spektroskopia bliskiej podczerwieni -doskonała i skuteczna metoda
Skupmy się jednak na początku na doskonałej metodzie, jaką jest właśnie spektroskopia bliskiej podczerwieni. Na czym ona tak naprawdę polega? Otóż tutaj wykorzystywana jest wiązka promieniowania elektromagnetycznego właśnie ze spektrum podczerwieni. Przechodząc przez próbkę, jest ona częściowo absorbowana czyli wchłaniania, co później daje nam specyficzne widma.
Na podstawie analizy tych widm możemy określić skład danej próbki. Co zatem jasne spektroskopia bliskiej podczerwieni pozwala nam wykryć, czy przypadkiem w próbce nie ma jakiś substancji, których nie powinno tam być.
Warto podkreślić, że naczelną zaletą spektroskopii bliskiej podczerwieni jest właśnie to, że w zasadzie to jest to metoda praktycznie całkowicie bezpieczna dla analizowanego materiału. Co więcej zaletami spektroskopii jest również to, że jest to metoda w zasadzie relatywnie tania a przy tym szybka i łatwa do wykonania. Spektroskopia bliskiej podczerwieni także cechuje się jeszcze tym, że można za jej pomocą badać próbkę na obecność kilku substancji naraz.
Pozostałe badania bezpieczeństwa
W kwestii bezpieczeństwa warto jeszcze podkreślić, że nie tylko nasza spektroskopia bliskiej podczerwieni pozwala zbadać je w laboratorium.
Ważną rolę bowiem pełni tutaj także test ochrony przeciwdrobnoustrojowej nazywany również testem konserwacji – określa on bowiem, czy nie doszło do niekontrolowanego namnażania się mikroorganizmów w próbce i czy dany produkt jest właściwie zabezpieczony. Z kolei audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym umożliwia sprawdzenie wszelkich standardów.