Czy zfśs jest obowiązkowy?

Zasady tworzenia oraz administrowania środkami ZFŚS określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z przepisami fundusz ten przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej. Czy zatem tworzenie tego funduszu jest obowiązkowe?

zdjęcie - (the_title())


Czy zfśs jest obowiązkowy?

Zasady tworzenia oraz administrowania środkami ZFŚS określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z przepisami fundusz ten przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej. Czy zatem tworzenie tego funduszu jest obowiązkowe?

Do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zobowiązani są pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na ilość zatrudnianych pracowników.

W celu zrozumienia zasad tworzenia ZFŚS najlepiej zapisać się na zfśs szkolenie albo szkolenie z kpa, na którym również zostaną zasygnalizowane informacje w tej kwestii. Wykładowca szczegółowo analizuje art. 3 ustawy.

Zgodnie z przepisami pracodawca zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nie ma możliwości dokonania wyboru między tworzeniem ZFŚS a wypłatą świadczenia urlopowego. Zasadniczo jest on zobowiązany tworzyć ten fundusz, chyba że z niego zrezygnuje w trybie ustalonym w ustawie.

Owe świadczenie w rozumieniu ustawy o ZFŚS mogą wypłacać pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Stanowi tak art. 3 ust. 3 wskazanej wyżej ustawy.

Pracodawcy o takiej liczbie zatrudnionych pracowników mogą tworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe. Mogą również zrezygnować z jego  tworzenia czy wypłaty świadczenia urlopowego, przy spełnieniu warunków zawartych w odpowiednich przepisach.

Procedura rezygnacji z tworzenia ZFŚS zależy od liczby pracowników zatrudnionych w firmie. W celu poznania procedur pozwalających na rezygnację z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zasad wprowadzeniu stosownych zapisów o jego nietworzeniu w aktach wewnątrzzakładowych warto odbyć zfśs szkolenie albo szkolenie z kpa, które dedykowane jest dla pracowników działów personalnych i finansowych.

Należy pamiętać, iż decyzja o nietworzeniu funduszu skutkuje  zaprzestaniem naliczania i odprowadzania odpisów a faktycznie fundusz przestanie działać po wydatkowaniu wszystkich dotychczas zgromadzonych środków na działalność socjalną.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.