Czym jest dobra praktyka higieniczna?

XXI wiek to czas, w którym jesteśmy coraz bardziej świadomi naszego wpływu jako ludzi na nas samych oraz na środowisko, w jakim żyjemy. Dlatego też tworzone są pewne standardy oraz normy mające na celu jak najdokładniejsze zapewnienie wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa w poszczególnych laboratoriach.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest dobra praktyka higieniczna?

XXI wiek to czas, w którym jesteśmy coraz bardziej świadomi naszego wpływu jako ludzi na nas samych oraz na środowisko, w jakim żyjemy. Dlatego też tworzone są pewne standardy oraz normy mające na celu jak najdokładniejsze zapewnienie wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa w poszczególnych laboratoriach, fabrykach czy innych miejscach pracy. Jednym z takich dokumentów jest właśnie dobra praktyka higieniczna.

Dobra praktyka higieniczna - najważniejsze informacje

Co to jest dobra praktyka higieniczna? Otóż jest to pewien zbiór zasad oraz procedur i standardów, a także opis warunków higienicznych, które muszą być spełniane oraz kontrolowane na wszystkich etapach produkcji oraz obrotu żywnością. Już zatem wiemy, że przepisy te przede wszystkim odnoszą się do branży spożywczej czy gastronomicznej, jednak warto dodać, że znajdują one swoje zastosowanie także i w innych gałęziach przemysłu.

Dobra praktyka higieniczna to zatem zbiór wymagań odnośnie : odpowiedniego wyposażenia technicznego, lokalizacji oraz otoczenia zakładu produkcji żywności, procedur mycia, dezynfekcji a także konserwacji poszczególnych maszyn i urządzeń a także rozmieszczenia pomieszczeń i wyposażenia w zakładzie. Dalej znajdują się tam również wymagania dotyczące szkolenia i higieny osobistej pracowników a także zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa mikrobiologicznego.

W jaki sposób sprawdzane jest, czy dana praktyka jest naprawdę realizowana? Otóż najskuteczniejszym narzędziem jest tu audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

GMP - ważny dodatek

Nie można jednak jeszcze zapominać, że nie tylko Dobra Praktyka Higieniczna ma swoje znaczenie. Liczy się tutaj bowiem także bardzo GMP a mianowicie dobra praktyka produkcyjna - jest to podobny zbiór zasad, niemniej jednak odnosi się do produkcji nie zaś do zasad higieny. Obowiązkowo GMP muszą wprowadzać zakłady związane z branżą farmaceutyczną, jednak nie tylko. Szczególnie istotna jest tu właściwa dokumentacja gmp pozwalająca ocenić jakość podejmowanych działań,

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.