Czym jest dobra praktyka higieniczna?
XXI wiek to czas, w którym jesteśmy coraz bardziej świadomi naszego wpływu jako ludzi na nas samych oraz na środowisko, w jakim żyjemy. Dlatego też tworzone są pewne standardy oraz normy mające na celu jak najdokładniejsze zapewnienie wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa w poszczególnych laboratoriach, fabrykach czy innych miejscach pracy. Jednym z takich dokumentów jest właśnie dobra praktyka higieniczna.
Dobra praktyka higieniczna - najważniejsze informacje
Co to jest dobra praktyka higieniczna? Otóż jest to pewien zbiór zasad oraz procedur i standardów, a także opis warunków higienicznych, które muszą być spełniane oraz kontrolowane na wszystkich etapach produkcji oraz obrotu żywnością. Już zatem wiemy, że przepisy te przede wszystkim odnoszą się do branży spożywczej czy gastronomicznej, jednak warto dodać, że znajdują one swoje zastosowanie także i w innych gałęziach przemysłu.
Dobra praktyka higieniczna to zatem zbiór wymagań odnośnie : odpowiedniego wyposażenia technicznego, lokalizacji oraz otoczenia zakładu produkcji żywności, procedur mycia, dezynfekcji a także konserwacji poszczególnych maszyn i urządzeń a także rozmieszczenia pomieszczeń i wyposażenia w zakładzie. Dalej znajdują się tam również wymagania dotyczące szkolenia i higieny osobistej pracowników a także zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa mikrobiologicznego.
W jaki sposób sprawdzane jest, czy dana praktyka jest naprawdę realizowana? Otóż najskuteczniejszym narzędziem jest tu audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.
GMP - ważny dodatek
Nie można jednak jeszcze zapominać, że nie tylko Dobra Praktyka Higieniczna ma swoje znaczenie. Liczy się tutaj bowiem także bardzo GMP a mianowicie dobra praktyka produkcyjna - jest to podobny zbiór zasad, niemniej jednak odnosi się do produkcji nie zaś do zasad higieny. Obowiązkowo GMP muszą wprowadzać zakłady związane z branżą farmaceutyczną, jednak nie tylko. Szczególnie istotna jest tu właściwa dokumentacja gmp pozwalająca ocenić jakość podejmowanych działań,