Czym są specjalne procedury celne?
Każdy przedsiębiorca planujący poszerzenie granic swojej firmy poza Unię Europejską powinien zainteresować się tematyką prawa celnego, a w szczególności zaś procedur celnych. Dlatego też bardzo istotne jest odpowiedniej jakości prawo celne szkolenie, które poruszy wszystkie najważniejsze zagadnienia. Warto szczególnie podkreślić znaczenie procedur celnych specjalnych. Czym one w ogóle są?
Czym są specjalne procedury celne?
Otóż standardowo wyróżniamy trzy główne grupy procedur szkolnych. Przede wszystkim będą to tutaj: dopuszczenie do obrotu, wywóz towarów oraz właśnie procedury specjalne. W zakresie procedur specjalnych z kolei możemy wyróżnić: tranzyt zewnętrzy i wewnętrzny, składowanie celne i obszary celne, uszlachetnianie czynne i bierne a także szczególne przeznaczenie obejmujące odprawę czasową oraz końcowe przeznaczenie. Na czym polegają te poszczególne procedury celne?
Generalnie dokładniej takie zagadnienia zostaną wytłumaczone na kursie, jakim jest prawo celne szkolenie - tu tylko trochę przybliżymy znaczenie tych terminów. tranzyt zasadniczo odnosi się do pozwolenia na transport.
Skład celny pozwala z kolei na magazynowanie towarów, które nie pochodzą z danego kraju, pod warunkiem, że w czasie składowanie nie podlegają one żadnym ograniczeniom.
Uszlachetnienie czynne to przywóz towarów na obszar celny Unii, zaś uszlachetnienie bierne to wywóz towarów należących do Wspólnoty poza jej granice. Odprawa czasowa z kolei odnosi się do możliwości wykorzystania na obszarze celnym Wspólnoty towarów z niej nie pochodzących.
Podsumowując - zdecydowanie nie są to takie proste tematy, jakby się mogło to na pierwszy rzut oka wydawać. Warto zatem zainwestować w profesjonalne zarządzanie łańcuchem dostaw szkolenie oraz w szkolenie incoterms a także oczywiście we wspomniane wcześniej prawo celne szkolenie.
Generalnie powinni je przejść na pewno Ci pracownicy, którzy będą się zajmować transportem, logistyką oraz kwestiami prawnymi czy handlowymi. Warto jeszcze zaznaczyć, że ewentualne konsekwencje niedopełnienia obowiązków ponosi niestety przedsiębiorca...