Do czego służy system intrastat?

Transport na terenie Unii Europejskiej wymaga znajomości pewnych zasad. Jedną z nich jest system Intrastat. O co tutaj w zasadzie chodzi? Czemu jest to tak istotny system? Jakie są jego zadania? O tym wszystkim powiemy poniżej…

zdjęcie - (the_title())


Do czego służy system intrastat?

Transport na terenie Unii Europejskiej wymaga znajomości pewnych zasad. Jedną z nich jest system Intrastat. O co tutaj w zasadzie chodzi? Czemu jest to tak istotny system? Jakie są jego zadania? O tym wszystkim powiemy poniżej...

Intrastat - najważniejsze informacje

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że nie każdego przedsiębiorcę prowadzącego handel zagraniczny obowiązują przepisy i deklaracje Intrastat. Objętym tym systemem jest się dopiero po przekroczeniu pewnych progów, które co roku ogłaszane są przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Ważne jest tutaj jednak to, że jako przedsiębiorcy nie tylko musimy sie zapoznać z tym systemem, jeśli przekroczyliśmy progi w danym roku czy to na wywóz czy na przywóz, lecz także jeżeli przekroczone zostały składki z aktualnego roku podatkowego. Z czym wiąże się takie przekroczenie progów?

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Aktualne informacje o najnowszej wersji Incoterms® 2010 oraz nową klasyfikację reguł i terminów poznasz na szkoleniu INCOTERMS 2010

Szkolenie bazuje na następujących obszarach merytorycznych:

  • incoterms 2010
  • szkolenie incoterms
  • reguły incoterms 2010
  • formuły handlowe incoterms
  • formuły handlowe incoterms 2010

Otóż tutaj konieczne jest wypełnienie pewnej deklaracji. Warto jeszcze tylko powiedzieć krótko, że zasadniczo wyróżnia się dwa progi: próg podstawowy zawiera ogólne informacje na temat przewożonych towarów, a szczegółowy dodatkowo warunki dostawy, kody produktów i bardziej precyzyjne wartości finansowe.

Co zaś do deklaracji - jeśli przekroczymy dane progi konieczne jest złożenie deklaracji do dnia 10 następnego miesiąca do Polskiej Izby Celnej w Szczecinie. Deklaracje można składać także drogą elektroniczną.

Intrastat szkolenie, - ważna inwestycja

Warto jednak podkreślić, że powyżej zostały określone jedynie bardzo ogólne warunki funkcjonowania systemu Intrastat. Aby zatem zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie przebiegało bez większych zakłóceń, warto zainwestować w bardziej profesjonalne szkolenie z zakresu systemu Instrastat.

Tym bardziej, że jak już raz szybko nauczymy się, jak sprawdzać progi, co zawierać w deklaracjach i jak je wysyłać, to w zasadzie okaże się to niezbyt uciążliwe. Niemniej jednak trzeba to umieć, ponieważ kara za niezłożenie w terminie deklaracji wynosi około 3 tysięcy złotych, zaś nieskładanie deklaracji mimo że powinna być złożona karane jest dużo surowiej...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.