Do czego służy system intrastat?
Transport na terenie Unii Europejskiej wymaga znajomości pewnych zasad. Jedną z nich jest system Intrastat. O co tutaj w zasadzie chodzi? Czemu jest to tak istotny system? Jakie są jego zadania? O tym wszystkim powiemy poniżej...
Intrastat - najważniejsze informacje
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że nie każdego przedsiębiorcę prowadzącego handel zagraniczny obowiązują przepisy i deklaracje Intrastat. Objętym tym systemem jest się dopiero po przekroczeniu pewnych progów, które co roku ogłaszane są przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Ważne jest tutaj jednak to, że jako przedsiębiorcy nie tylko musimy sie zapoznać z tym systemem, jeśli przekroczyliśmy progi w danym roku czy to na wywóz czy na przywóz, lecz także jeżeli przekroczone zostały składki z aktualnego roku podatkowego. Z czym wiąże się takie przekroczenie progów?
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Aktualne informacje o najnowszej wersji Incoterms® 2010 oraz nową klasyfikację reguł i terminów poznasz na szkoleniu INCOTERMS 2010
Szkolenie bazuje na następujących obszarach merytorycznych:
- incoterms 2010
- szkolenie incoterms
- reguły incoterms 2010
- formuły handlowe incoterms
- formuły handlowe incoterms 2010
Otóż tutaj konieczne jest wypełnienie pewnej deklaracji. Warto jeszcze tylko powiedzieć krótko, że zasadniczo wyróżnia się dwa progi: próg podstawowy zawiera ogólne informacje na temat przewożonych towarów, a szczegółowy dodatkowo warunki dostawy, kody produktów i bardziej precyzyjne wartości finansowe.
Co zaś do deklaracji - jeśli przekroczymy dane progi konieczne jest złożenie deklaracji do dnia 10 następnego miesiąca do Polskiej Izby Celnej w Szczecinie. Deklaracje można składać także drogą elektroniczną.
Intrastat szkolenie, - ważna inwestycja
Warto jednak podkreślić, że powyżej zostały określone jedynie bardzo ogólne warunki funkcjonowania systemu Intrastat. Aby zatem zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie przebiegało bez większych zakłóceń, warto zainwestować w bardziej profesjonalne szkolenie z zakresu systemu Instrastat.
Tym bardziej, że jak już raz szybko nauczymy się, jak sprawdzać progi, co zawierać w deklaracjach i jak je wysyłać, to w zasadzie okaże się to niezbyt uciążliwe. Niemniej jednak trzeba to umieć, ponieważ kara za niezłożenie w terminie deklaracji wynosi około 3 tysięcy złotych, zaś nieskładanie deklaracji mimo że powinna być złożona karane jest dużo surowiej...