Etapy projektu – jak je określić?

Projektami nazywamy zbiór działań i aktywności, które mają na celu osiągnięcie skonkretyzowanych rezultatów. Projektem jest więc wszystko, co planujemy, co ma scharakteryzowany czas trwania, cel i wymienione środki, które będą używane do jego realizacji. Projekty są jednorazowe (zaczynają się i kończą), złożone (wymagają wielu różnych, powiązanych ze sobą elementów) oraz niepowtarzalne – ze względu na fakt terminowości i odrębnych, specyficznych założeń, nie da się powtórzyć drugi raz identycznego projektu. Każdy projekt powinien mieścić się w pięciu etapach.

3 lipca 2018
zdjęcie - Etapy projektu – jak je określić?
 
Projektami nazywamy zbiór działań i aktywności, które mają na celu osiągnięcie skonkretyzowanych rezultatów. Projektem jest więc wszystko, co planujemy, co ma scharakteryzowany czas trwania, cel i wymienione środki, które będą używane do jego realizacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

ZARZĄDZANIE RYZYKIEM W PROJEKCIE

Celem zarządzania ryzykiem w projekcie jest zwiększenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk korzystnych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk niekorzystnych. Przygotuj się do tego poprzez szkoleni zarządzanie ryzykiem w projekcie.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Projekty są jednorazowe (zaczynają się i kończą), złożone (wymagają wielu różnych, powiązanych ze sobą elementów) oraz niepowtarzalne - ze względu na fakt terminowości i odrębnych, specyficznych założeń, nie da się powtórzyć drugi raz identycznego projektu. Każdy projekt powinien mieścić się w pięciu etapach.

1. Definiowanie projektu. To czas, w którym dochodzimy do naszych celów, podstawowych założeń, metod wykorzystywanych w realizacji projektów. Odpowiadamy na pytania "jak?", "gdzie?" i "kiedy?" i tworzymy ogólny zarys całego projektu. Na tym etapie buduje się również zespół lub wyznacza osobę, którzy będą odpowiedzialni za realizację przedsięwzięcia.

2. Planowanie projektu. Jest to etap rozwijający wcześniejsze ustalenia. Zespół projektowy nadaje całemu przedsięwzięciu sens. Opracowywane są szczegółowe metody i poszczególne, jak najmniejsze zadania, dzięki którym dojdziemy do konkretnych celów.

3. Realizowanie projektu. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia wykonujemy krok po kroku zaplanowane wcześniej zadania.

4. Monitorowanie projektu. Wiele osób się zastanawia: czy trzeba kontrolować projekt w trakcie jego realizacji? Oczywiście, że tak! Wyłapanie pewnych błędów i dysfunkcji we wcześniejszych etapach pozwala na ograniczenie kosztów, które mogłyby wyniknąć po zakończeniu projektu.

5. Zamknięcie projektu. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia możemy tu mówić o odbiorze zlecenia przez klienta czy sporządzenie raportu dla menedżera. To tradycyjne metody zakończenia projektu.

Zarządzanie projektami przebiega zdecydowanie szybciej i sprawniej, jeśli zdajemy sobie sprawę z kolejnych kroków, które powinny być podjęte, by nasze przedsięwzięcie skończyło się sukcesem całego zespołu projektowego oraz pozwoliło na szybkie i jak najsprawniejsze zrealizowanie wszystkich celów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.