Od 2004 roku, gdy tylko Polska przyłączyła się do Unii Europejskiej zlikwidowano obszar celny. Działanie takie zostało podjęte w ramach rozwoju wszystkich krajów członkowskich i uzyskania, jak najlepszego stopnia wymiany handlowej. W efekcie doszło do braku analizy transportu towarów poza granice poszczególne kraje. Dlatego też został wprowadzony tzw. obowiązek przekazywania informacji, który ma na celu wyrównanie potrzebnych braków na informację o handlu. Zostało to określone jako deklaracja
Intrastat.
Ma ona postać miesięcznej obowiązkowej deklaracji przez poszczególnych przedsiębiorców państw członkowskich na temat dokonanych w ciągu ostatniego okresu sprawozdawczego przywozach i wywozach towarów. Te informacje są bezpośrednio zbierane przez służby celne od poszczególnych podmiotów.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.
Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:
Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.
Co więcej jako, że cała deklaracja ma postać obowiązku, podmioty, które nie będą się z niej wywiązywały, mogą się spodziewać nałożenia różnego rodzaju sankcji karnych, zgodnie z Ustawą o Prawie Celnym. W Polsce
intrastat jest nadzorowane przez urzędy statystyczne, zaś podstawowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie stat. Gov. Ważne jest to, że w celu złożenia deklaracji intrastat nie musimy osobiście fatygować się do urzędu, tylko istnieje możliwość skorzystania z elektronicznego zgłoszenia tej deklaracji, poprzez stronę IST@T.
Pojawia się więc pytanie, jakie informacje muszą się znaleźć w takiej deklaracji a także co zrobić gdy pomylimy się przy jej wypełnianiu? Jeśli chodzi o informacje znaczna część z nich opiera się wpisaniu okresu sprawozdawczego, rodzaju deklaracji, łącznej wartości produktów, kodu towarów, warunków dostawy, warunków transakcji, masy, liczby pozycji, ilości w odpowiednich jednostkach miary, a także osoby wypełniającej.
W przypadku gdy wykryjemy błąd w naszych deklaracjach, lub też dojdzie do sytuacji, w której to jednostka sprawdzająca zauważy błąd można dokonać korekty wpisanych danych, lub też anulować całą wypełnioną deklarację i uzupełnić ją na nowo.