Intrastat

Od 2004 roku, gdy tylko Polska przyłączyła się do Unii Europejskiej zlikwidowano obszar celny. Działanie takie zostało podjęte w ramach rozwoju wszystkich krajów członkowskich i uzyskania, jak najlepszego stopnia wymiany handlowej. W efekcie doszło do braku analizy transportu towarów poza granice poszczególne kraje. Dlatego też został wprowadzony tzw. obowiązek przekazywania informacji, który ma na celu wyrównanie potrzebnych braków na informację o handlu. 

zdjęcie - (the_title())
 
Od 2004 roku, gdy tylko Polska przyłączyła się do Unii Europejskiej zlikwidowano obszar celny. Działanie takie zostało podjęte w ramach rozwoju wszystkich krajów członkowskich i uzyskania, jak najlepszego stopnia wymiany handlowej. W efekcie doszło do braku analizy transportu towarów poza granice poszczególne kraje. Dlatego też został wprowadzony tzw. obowiązek przekazywania informacji, który ma na celu wyrównanie potrzebnych braków na informację o handlu. Zostało to określone jako deklaracja Intrastat.

Ma ona postać miesięcznej obowiązkowej deklaracji przez poszczególnych przedsiębiorców państw członkowskich na temat dokonanych w ciągu ostatniego okresu sprawozdawczego przywozach i wywozach towarów. Te informacje są bezpośrednio zbierane przez służby celne od poszczególnych podmiotów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.

Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:

Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.


Co więcej jako, że cała deklaracja ma postać obowiązku, podmioty, które nie będą się z niej wywiązywały, mogą się spodziewać nałożenia różnego rodzaju sankcji karnych, zgodnie z Ustawą o Prawie Celnym. W Polsce intrastat jest nadzorowane przez urzędy statystyczne, zaś podstawowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie stat. Gov. Ważne jest to, że w celu złożenia deklaracji intrastat nie musimy osobiście fatygować się do urzędu, tylko istnieje możliwość skorzystania z elektronicznego zgłoszenia tej deklaracji, poprzez stronę IST@T.

Pojawia się więc pytanie, jakie informacje muszą się znaleźć w takiej deklaracji a także co zrobić gdy pomylimy się przy jej wypełnianiu? Jeśli chodzi o informacje znaczna część z nich opiera się wpisaniu okresu sprawozdawczego, rodzaju deklaracji, łącznej wartości produktów, kodu towarów, warunków dostawy, warunków transakcji, masy, liczby pozycji, ilości w odpowiednich jednostkach miary, a także osoby wypełniającej.

W przypadku gdy wykryjemy błąd w naszych deklaracjach, lub też dojdzie do sytuacji, w której to jednostka sprawdzająca zauważy błąd można dokonać korekty wpisanych danych, lub też anulować całą wypełnioną deklarację i uzupełnić ją na nowo.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.