Jak możemy wykorzystać technikę nir w laboratorium?
XXI wiek przynosi nam ze sobą cały czas nowe zdobycze technologiczne. Niektóre z nich, jak właśnie spektroskopia bliskiej podczerwieni, zdobywają szybko coraz większą popularność. Czym się charakteryzuje ta metoda? Jak ją możemy wykorzystać w laboratorium badawczym? Czy w ogóle się ona opłaca? Na te pytanie odpowiedź znajdzie się poniżej.
Spektroskopia bliskiej podczerwieni - co to za metoda?
Na początek wyjaśnijmy może trochę, na czym w ogóle polega metoda NIrR, czyli spektroskopia bliskiej podczerwieni i w zasadzie dlaczego akurat ona stała się taka popularna. Otóż ważne tutaj jest to, że próbka poddawana jest działaniu promieniowana elektromagnetycznego z zakresu podczerwieni.
Wiązka przechodzi przez badaną próbkę i niektóre molekuły absorbują część promieniowana a powstałe na skutek ruchu oscylacyjnego widma pomagają nam określić skład badanej próbki. Oczywiście najczęściej nie jest tak, że za pomocą spektroskopii w podczerwieni badany jest cały skład danej próbki.
Najczęściej w przemyśle chodzi o to, aby określić, czy substancja niepożądana, która w procesie produkcji może zanieczyścić nasz produkt zrobiła to, czy nie. Można także sprawdzać w drugą stronę, a mianowicie za pomocą techniki spektroskopii w podczerwieni ocenić, czy to, co powinno znajdować się w danym kosmetyku, na pewno się tam znajduje.
Jak możemy wykorzystać technikę NIR w laboratorium?
Zasadniczo na te pytanie odpowiedzieliśmy już nieco wcześniej. Warto jeszcze raz jednak podkreślić, że spektroskopia bliskiej podczerwieni doskonale umożliwia określenie zanieczyszczenia produktu, a także określenie jej składu. Co więcej jest to metoda bardzo szybka i efektowna, a przy tym dość tania, jak na tak dobrą analizę.
Tym bardziej, że spektroskopia w podczerwieni może wykrywać kilka substancji jednocześnie. Warto jeszcze podkreślić, że metoda ta stanowi naprawdę bardzo uznaną metodę dopełnienia badania, jakim jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Słowem - spektroskopia w podczerwieni to metoda, którą warto wdrażać.