Jak możemy wykorzystać technikę nir w laboratorium?

XXI wiek przynosi nam ze sobą cały czas nowe zdobycze technologiczne. Niektóre z nich, jak właśnie spektroskopia bliskiej podczerwieni, zdobywają szybko coraz większą popularność. Czym się charakteryzuje ta metoda?

zdjęcie - (the_title())


Jak możemy wykorzystać technikę nir w laboratorium?

XXI wiek przynosi nam ze sobą cały czas nowe zdobycze technologiczne. Niektóre z nich, jak właśnie spektroskopia bliskiej podczerwieni, zdobywają szybko coraz większą popularność. Czym się charakteryzuje ta metoda? Jak ją możemy wykorzystać w laboratorium badawczym? Czy w ogóle się ona opłaca? Na te pytanie odpowiedź znajdzie się poniżej.

Spektroskopia bliskiej podczerwieni - co to za metoda?

Na początek wyjaśnijmy może trochę, na czym w ogóle polega metoda NIrR, czyli spektroskopia bliskiej podczerwieni i w zasadzie dlaczego akurat ona stała się taka popularna. Otóż ważne tutaj jest to, że próbka poddawana jest działaniu promieniowana elektromagnetycznego z zakresu podczerwieni.

Wiązka przechodzi przez badaną próbkę i niektóre molekuły absorbują część promieniowana a powstałe na skutek ruchu oscylacyjnego widma pomagają nam określić skład badanej próbki. Oczywiście najczęściej nie jest tak, że za pomocą spektroskopii w podczerwieni badany jest cały skład danej próbki.

Najczęściej w przemyśle chodzi o to, aby określić, czy substancja niepożądana, która w procesie produkcji może zanieczyścić nasz produkt zrobiła to, czy nie. Można także sprawdzać w drugą stronę, a mianowicie za pomocą techniki spektroskopii w podczerwieni ocenić, czy to, co powinno znajdować się w danym kosmetyku, na pewno się tam znajduje.

Jak możemy wykorzystać technikę NIR w laboratorium?

Zasadniczo na te pytanie odpowiedzieliśmy już nieco wcześniej. Warto jeszcze raz jednak podkreślić, że spektroskopia bliskiej podczerwieni doskonale umożliwia określenie zanieczyszczenia produktu, a także określenie jej składu. Co więcej jest to metoda bardzo szybka i efektowna, a przy tym dość tania, jak na tak dobrą analizę.

Tym bardziej, że spektroskopia w podczerwieni może wykrywać kilka substancji jednocześnie. Warto jeszcze podkreślić, że metoda ta stanowi naprawdę bardzo uznaną metodę dopełnienia badania, jakim jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Słowem - spektroskopia w podczerwieni to metoda, którą warto wdrażać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.