Jak powinna wyglądać dokumentacja laboratoryjna?

Dokumentacja w każdej firmie czy też przedsiębiorstwie stanowi bardzo ważną kwestię. Przede wszystkim bowiem pozwala nam ona na osiągnięcie naprawdę wysokiego poziomu zabezpieczenia samych siebie przed jakimikolwiek niepożądanymi zdarzeniami oraz pokazania w razie czego, że z naszej strony wszystko jest w porządku i nikt nie ma się do czego przyczepić.

Gamma - Jak powinna wyglądać dokumentacja laboratoryjna?


Jak powinna wyglądać dokumentacja laboratoryjna?

Dokumentacja w każdej firmie czy też przedsiębiorstwie stanowi bardzo ważną kwestię. Przede wszystkim bowiem pozwala nam ona na osiągnięcie naprawdę wysokiego poziomu zabezpieczenia samych siebie przed jakimikolwiek niepożądanymi zdarzeniami oraz pokazania w razie czego, że z naszej strony wszystko jest w porządku i nikt nie ma się do czego przyczepić. Jak jednak w zasadzie powinna wyglądać taka dokumentacja laboratoryjna?

Dokumenty w laboratorium

Warto tu zaznaczyć, że wiele w zasadzie zależy od specyfiki samego laboratorium. Nieco inne dokumenty i zasady będą obowiązywały w laboratorium zajmującym się w jakiś sposób żywnością, a inne zaś do laboratoriów pracujących nad zabezpieczeniem ludzkości przed wąglikiem. Słowem - dużo zależy tutaj od tego, w zasadzie o jakim będzie mowa. Istnieje jednak pewien swoisty trzon dokumentacji, który musi zostać zachowany w każdym laboratorium.

Dokumentacja GMP - bardzo podstawowa kwestia

Tutaj przede wszystkim należy poruszyć zagadnienie dokumentacji GMP. Czym jest GMP? Otóż tłumacząc skrót na język polski otrzymujemy zasady dobrej praktyki produkcyjnej, czyli wszelkie standardy i procedury mające na celu otrzymanie jak najlepszych produktów pod kątem zarówno jakości jak i bezpieczeństwa.

Warto podkreślić, że zasady GMP odnoszą się do całego okresu życia produktu, czego przykładem jest chociażby aneks 15 GMP. Jak widać zatem, rola GMP jest dość istotna. Jak zaś przedstawia się jej dokumentacja? Otóż na pewno będą tu obecne procedury czyli wytyczne odnoszące się do poszczególnych operacji.

Dalej zawarte będą tam również instrukcje technologiczne, które opisują sposób przeprowadzania poszczególnych czynności w ich aspekcie technologicznym. Następnie mamy specyfikacje dotyczące surowców, półproduktów, materiałów gotowych czy opakowań. Na koniec jeszcze trzeba wspomnieć o raportach, czyli dokumentach potwierdzających wykonanie pewnych badań czy operacji.

Pozostała dokumentacja w laboratorium

Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że nie tylko te dokumenty muszą być przyrządzane w laboratorium. W praktyce jest ich naprawdę o wiele, wiele więcej - aż nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Warto jednak wspomnieć chociażby o danych specyfikacji poszczególnych urządzeń, potwierdzeń ich przeglądów, konserwacji, regulaminie laboratorium itp.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.

Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.

Poznaj nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza