Jak powinna wyglądać dokumentacja laboratoryjna?
Dokumentacja w każdej firmie czy też przedsiębiorstwie stanowi bardzo ważną kwestię. Przede wszystkim bowiem pozwala nam ona na osiągnięcie naprawdę wysokiego poziomu zabezpieczenia samych siebie przed jakimikolwiek niepożądanymi zdarzeniami oraz pokazania w razie czego, że z naszej strony wszystko jest w porządku i nikt nie ma się do czego przyczepić. Jak jednak w zasadzie powinna wyglądać taka dokumentacja laboratoryjna?
Dokumenty w laboratorium
Warto tu zaznaczyć, że wiele w zasadzie zależy od specyfiki samego laboratorium. Nieco inne dokumenty i zasady będą obowiązywały w laboratorium zajmującym się w jakiś sposób żywnością, a inne zaś do laboratoriów pracujących nad zabezpieczeniem ludzkości przed wąglikiem. Słowem - dużo zależy tutaj od tego, w zasadzie o jakim będzie mowa. Istnieje jednak pewien swoisty trzon dokumentacji, który musi zostać zachowany w każdym laboratorium.
Dokumentacja GMP - bardzo podstawowa kwestia
Tutaj przede wszystkim należy poruszyć zagadnienie dokumentacji GMP. Czym jest GMP? Otóż tłumacząc skrót na język polski otrzymujemy zasady dobrej praktyki produkcyjnej, czyli wszelkie standardy i procedury mające na celu otrzymanie jak najlepszych produktów pod kątem zarówno jakości jak i bezpieczeństwa.
Warto podkreślić, że zasady GMP odnoszą się do całego okresu życia produktu, czego przykładem jest chociażby aneks 15 GMP. Jak widać zatem, rola GMP jest dość istotna. Jak zaś przedstawia się jej dokumentacja? Otóż na pewno będą tu obecne procedury czyli wytyczne odnoszące się do poszczególnych operacji.
Dalej zawarte będą tam również instrukcje technologiczne, które opisują sposób przeprowadzania poszczególnych czynności w ich aspekcie technologicznym. Następnie mamy specyfikacje dotyczące surowców, półproduktów, materiałów gotowych czy opakowań. Na koniec jeszcze trzeba wspomnieć o raportach, czyli dokumentach potwierdzających wykonanie pewnych badań czy operacji.
Pozostała dokumentacja w laboratorium
Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że nie tylko te dokumenty muszą być przyrządzane w laboratorium. W praktyce jest ich naprawdę o wiele, wiele więcej - aż nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Warto jednak wspomnieć chociażby o danych specyfikacji poszczególnych urządzeń, potwierdzeń ich przeglądów, konserwacji, regulaminie laboratorium itp.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.
Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.
Poznaj nasze szkolenia: