Jak powinna wyglądać odprawa celna?

Celem każdej firmy prędzej czy później jest rozwinięcie skrzydeł (w czym może pomóc prawo celne szkolenie) oraz inwestycja w rynki międzynarodowe. W związku z tym pojawia się zagadnienie importu, czyli sprowadzenia towarów, tudzież ich wysłania, czyli ich eksportu.

zdjęcie - (the_title())


Jak powinna wyglądać odprawa celna?

Celem każdej firmy prędzej czy później jest rozwinięcie skrzydeł (w czym może pomóc prawo celne szkolenie) oraz inwestycja w rynki międzynarodowe. W związku z tym pojawia się zagadnienie importu, czyli sprowadzenia towarów, tudzież ich wysłania, czyli ich eksportu. Generalnie zarówno aby dokonac importu, jak i eksportu konieczna jest odprawa celna. Co to dokładniej jest i jak w zasadzie wygląda?

Odprawa celna - co to jest?

Na początek warto powiedzieć trochę o tym, czym jest w ogóle taka odprawa celna. Otóż generalnie rzecz ujmując odprawa celna polega na przeprowadzeniu kontroli dokumentacji oraz przewożonych towarów.

Co więcej pobierane są wówczas również podatki oraz cła. Ważne jest także to, aby podkreślić, że obowiązek dokonania odprawy celnej spoczywa na absolutnie każdym przedsiębiorcy przewożącym lub wwożącym swoje towary. Jednak trzeba również podkreślić jedną, ważną sprawę - pojecie importu oraz eksportu dotyczy jedynie handlu z krajami, które nie znajdują się w Unii Europejskiej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

Z zakresu logistyki
Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

Sprawdź również nasze szkolenia onlineJak wygląda odprawa celna?

Wiemy już, co to jest odprawa celna, to teraz warto powiedzieć nieco o tym, jak w zasadzie wygląda taka odprawa celna. Zacznijmy od eksportu towarów. tutaj bardzo ważne jest to, że konieczne jest urzędowe potwierdzenie wywozu towarów - ono bowiem umożliwia zastosowanie stawki 0%VAT.

Do dokonania odprawy konieczny jest tutaj szereg dokumentów jak chociażby faktura, zezwolenia, certyfikaty itp. Dalej należy zgłosić towary w systemie ECS.

Takie zgłoszenie jest następnie przyjmowane i nadawany jest numer MRN. Później odbywa się kontrola, chyba że towary są z niej zwolnione oraz generowany jest Wywozowy Dokument Towarzyszący tzw. EAD. Następnie udzielana jest zgoda na opuszczenie danego towaru granic Polski.

Jak zaś to wygląda w przypadku importu? Generalnie tu procedura jest nieco prostsza i obejmuje sporządzenia zgłoszenia celnego, dostarczenie niezbędnej dokumentacji oraz uiszczenie należności celnych i podatkowych.

Generalnie jednak warto wiedzieć nieco więcej, jak dokładniej przedstawiają się takie kwestie celne, dlatego też bardzo polecane jest prawo celne szkolenie, zarządzanie łańcuchem dostaw szkolenie, szkolenie incoterms.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.