Jak przebiega transport towarów niebezpiecznych?

Do towarów niebezpiecznych zalicza się przede wszystkim wszelkie produkty chemiczne, które muszą w sposób bezpieczny zostać dostarczone do pośredników bądź bezpośrednio do odbiorcy. Niezwykle ważnym elementem, od którego zależy bezpieczeństwo dostawy tego typu produktów jest ich transport.

zdjęcie - (the_title())


Jak przebiega transport towarów niebezpiecznych?

Do towarów niebezpiecznych zalicza się przede wszystkim wszelkie produkty chemiczne, które muszą w sposób bezpieczny zostać dostarczone do pośredników bądź bezpośrednio do odbiorcy.

Niezwykle ważnym elementem, od którego zależy bezpieczeństwo dostawy tego typu produktów jest ich transport. W celu wyeliminowania bądź znacznego ograniczenia ryzyka, jakie wiąże się z przewozem towarów niebezpiecznych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia konkretnego zagrożenia albo ograniczenia szkód, jakie mogą w jego konsekwencji wystąpić, transport taki podlega bardzo szczegółowym, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym przepisom prawa.

Przepisy, o których mowa opierają się na modelowych regulacjach, które opracowane zostały przez Komitet Ekspertów ONZ ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych i Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Znakowania Chemikaliów. Regulacje te dotyczą między innymi następujących kwestii: klasyfikacji towarów niebezpiecznych; warunków i sposobu, na jakich będą one transportowane; kontraktowania usług przewozowych; dokumentów wymaganych podczas przewozu; oznakowania przesyłek; rozliczania banderol; wymagań określonych dla kierującego pojazdem i jego personelu oraz szkoleń dla personelu.

Osoby zainteresowane transportem towarów niebezpiecznych (zarówno potencjalni kierowcy, jak i pracownicy dokonujący załadunku lub rozładunku towaru oraz osoby zatrudnione w firmach spedycyjnych) powinny przejść obowiązkowe szkolenie ADR. Do programu takiego szkolenia wejść powinny zagadnienia z zakresu przewozu drogowego towarów niebezpiecznych wszystkich klas (kurs podstawowy), przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach, przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 1 oraz przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 7 (kursy specjalistyczne).

W przypadku nowych lub zmienionych regulacji prawnych oraz nowych rozwiązań merytorycznych dotyczących przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, które objęte były w programie kursu podstawowego konieczne może być także odbycie kursu dokształcającego.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.