Jak przebiega transport towarów niebezpiecznych?
Do towarów niebezpiecznych zalicza się przede wszystkim wszelkie produkty chemiczne, które muszą w sposób bezpieczny zostać dostarczone do pośredników bądź bezpośrednio do odbiorcy. Niezwykle ważnym elementem, od którego zależy bezpieczeństwo dostawy tego typu produktów jest ich transport.

Jak przebiega transport towarów niebezpiecznych?
Do towarów niebezpiecznych zalicza się przede wszystkim wszelkie produkty chemiczne, które muszą w sposób bezpieczny zostać dostarczone do pośredników bądź bezpośrednio do odbiorcy.
Niezwykle ważnym elementem, od którego zależy bezpieczeństwo dostawy tego typu produktów jest ich transport. W celu wyeliminowania bądź znacznego ograniczenia ryzyka, jakie wiąże się z przewozem towarów niebezpiecznych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia konkretnego zagrożenia albo ograniczenia szkód, jakie mogą w jego konsekwencji wystąpić, transport taki podlega bardzo szczegółowym, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym przepisom prawa.
Przepisy, o których mowa opierają się na modelowych regulacjach, które opracowane zostały przez Komitet Ekspertów ONZ ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych i Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Znakowania Chemikaliów. Regulacje te dotyczą między innymi następujących kwestii: klasyfikacji towarów niebezpiecznych; warunków i sposobu, na jakich będą one transportowane; kontraktowania usług przewozowych; dokumentów wymaganych podczas przewozu; oznakowania przesyłek; rozliczania banderol; wymagań określonych dla kierującego pojazdem i jego personelu oraz szkoleń dla personelu.
Osoby zainteresowane transportem towarów niebezpiecznych (zarówno potencjalni kierowcy, jak i pracownicy dokonujący załadunku lub rozładunku towaru oraz osoby zatrudnione w firmach spedycyjnych) powinny przejść obowiązkowe szkolenie ADR. Do programu takiego szkolenia wejść powinny zagadnienia z zakresu przewozu drogowego towarów niebezpiecznych wszystkich klas (kurs podstawowy), przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach, przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 1 oraz przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 7 (kursy specjalistyczne).
W przypadku nowych lub zmienionych regulacji prawnych oraz nowych rozwiązań merytorycznych dotyczących przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, które objęte były w programie kursu podstawowego konieczne może być także odbycie kursu dokształcającego.
ZARZĄDZANIE PROCESAMI LOGISTYCZNYMI - ŁAŃCUCH DOSTAW
Zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie: tworzenia strategii w obszarze łańcucha dostaw, analizy, standaryzowania i doskonalenia procesów w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzania przepływem materiałów, produktów…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej