Jak tworzyć raporty za pomocą programu excel?

W wielu firmach za przygotowywanie raportów odpowiedzialny jest jeden dział. To jego rolą jest też przekazanie ich do każdego zainteresowanego. W tym też dziale ma miejsce ocena danych oraz opracowanie na tej podstawie wniosków dla kierownictwa lub działu sprzedaży czy marketingu.

zdjęcie - (the_title())


Jak tworzyć raporty za pomocą programu excel?

W wielu firmach za przygotowywanie raportów odpowiedzialny jest jeden dział. To jego rolą jest też przekazanie ich do każdego zainteresowanego. W tym też dziale ma miejsce ocena danych oraz opracowanie na tej podstawie wniosków dla kierownictwa lub działu sprzedaży czy marketingu.

Chcąc przygotować dobry raport, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • przejrzystość,
  • prostota użytkowania,
  • łatwość przygotowywania.

Przejrzystość

Tworząc raport, pamiętajmy, że musi on mieć wygląd, który nie będzie odstraszał odbiorcę. Co więcej, dane powinny być przygotowane w taki sposób, aby mieściły się na jednym ekranie. Wszystko to przy zachowaniu logicznego ułożenia treści. Często też spora część korzystających pragnie go sobie wydrukować, a zatem warto przyjąć jako domyślną i postać pliku PDF. Dodatkowo całość ma mieścić się na jednej stronie formatu A4.

Łatwość użytkowania

Nawet mając za sobą szkolenie excel zaawansowany poziom nie możemy oczekiwać, że każdy odbiorca przygotowanego przez nas raportu będzie dysponował podobną wiedzą. Dlatego też każdy raport powinien być przyjazny odbiorcom.

Raporty analizujące poszczególne dane potrzebują działy sprzedaży. Stąd też mając na uwadze przygotowywanie zbioru dany dla tych działów, musimy tworzyć je tak, aby odczytywać, potrafiły je nawet osoby bez zdolności analitycznych. To analityk ma w taki sposób tworzyć raport, aby był on dopasowany do konkretnej grupy docelowej.

Co więcej, ważne jest też ułożenie danych tak, aby możliwe było wyciągnięcie z zawartych tam danych stosownych wniosków.

Prostota przygotowywania

Każdy sporządzony przez nas raport excel w HR czy też dla dowolnie wybranego innego działu ma być wykonany tak, aby w kontekście potrzeby zmian nie przerabiać jednocześnie całego raportu.
W idealnych warunkach powinno wystarczyć tylko przeprowadzenie kopiowania nowych dane do odpowiedniego arkusza.

Skutkiem tego wybrana formatka z danym sama powinna odszukać oraz zmodyfikować niezbędne przeliczania na danych źródłowych. Jest też możliwość sporządzenia makr, które będą przeprowadzać wszelkie konieczne operacje w przypadku wprowadzenia nowych danych.

Jak widać na tych kilku przykładach, nie wystarczy tylko mieć umiejętność obsługi programu Excel i tworzenia raportów. Sztuką jest bowiem przygotowanie i w taki sposób, aby zawarte tam trafiały do odpowiednich osób.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

Zobacz:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.