Jak wygląda analiza cash flow?

Sprawozdanie finansowe zapewne zna już doskonale każdy przedsiębiorca. Trzeba jednak zaznaczyć, że jego integralną częścią w niektórych przypadkach jest także analiza cash flow, czyli mówiąc dokładniej analiza przepływów pieniężnych…

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda analiza cash flow?

Sprawozdanie finansowe zapewne zna już doskonale każdy przedsiębiorca. Trzeba jednak zaznaczyć, że jego integralną częścią w niektórych przypadkach jest także analiza cash flow, czyli mówiąc dokładniej analiza przepływów pieniężnych...

Kto musi wykonywać analizę cash flow?

Na pewno teraz już niektóre osoby zdążyły się zaniepokoić - w końcu, czy to oznacza, że do tej pory nie wykonywały jakiegoś obowiązkowego elementu analizy? Nie, to nie tak działa. Na szczęście analiza cash flow obowiązkowa jest nie dla wszystkich przedsiębiorstw, choć w tym momencie warto w zasadzie podkreślić, że jest bardzo przydatna i w zasadzie warto ją wykonywać.

Jak wygląda analiza cash flow?

Wróćmy jednak do tego, jak w ogóle wygląda taka analiza. Generalnie, co trzeba już na początku podkreślić, stanowi ona doskonałe uzupełnienie rachunku zysków i strat. W rachunku bowiem musimy zamieścić wszystkie transakcje, nawet jeśli ich termin zapłaty wykracza poza dany rok obrotowy. Tymczasem w rachunku cash flow liczą się tylko i wyłącznie dokonane transakcje.

Co można jeszcze powiedzieć o tej analizie? Otóż podzielona jest ona na trzy główne części: przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, z działalności inwestycyjnej oraz z działalności finansowej. Co więcej - wyróżniamy dwie główne metody analizy cash flow.

Mamy tu bowiem metodę bezpośrednią i pośrednią. Bezpośrednia opiera się na rzeczywistych kwotach, pośrednia na netto - generalnie dochodzi się do tych samych wniosków, kwestia tylko tego, co woli dana osoba. Warto jeszcze na koniec wspomnieć, że w analizie tej wykorzystywanych jest oczywiście bardzo wiele różnych wskaźników.

Finanse dla niefinansistów szkolenie

Lecz właśnie - jak widać takiej analizy trzeba się nauczyć, Warto tylko dodać, że jest ona obowiązkowa dla osób zatrudniających ponad 50 pracowników, a co ważne - nawet w przypadku mniejszych firm często kontrahenci i inwestorzy proszą o taką analizę. Dlatego też warto naprawdę zainwestować w szkolenie finanse dla niefinansistów oraz szkolenie controllig finansowy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.