Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa w laboratorium badawczym?

Produkcja leków to dziedzina która wymaga szczególnej uwagi i dokładności, ponieważ każdy niedociągnięcie może skończyć się tragicznie dla pacjentów którzy przyjmują produkowane przez firmę leki i substancje lecznicze.

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa w laboratorium badawczym?

Produkcja leków to dziedzina która wymaga szczególnej uwagi i dokładności, ponieważ każdy niedociągnięcie może skończyć się tragicznie dla pacjentów którzy przyjmują produkowane przez firmę leki i substancje lecznicze.

Z tego właśnie powodu wyroby farmaceutyczne i firmy je produkujące wymagają dużo bardziej rygorystycznych kontroli, które mają za zadanie eliminowanie wszelkich nieścisłości oraz zamykanie firm które próbują wprowadzić do obiegu substancje leki które nie są odpowiednio zbadane lub posiadają szkodliwe substancje czynne.

Audyty są między innymi rozwiązaniami które pozwalają w odpowiedni sposób kontrolować aktualną sytuację firmy oraz produkowanych leków i substancji. Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym ma również za zadanie dbać o to, by użytkowane urządzenia posiadały odpowiednie certyfikaty i były zdolne do użytku, a pracownicy przestrzegali zasad które ich dotyczą.

Do kontroli tego typu zagadnień należy między innymi aneks 15 GMP i aneks 16 GMP. Dokumenty te mają za zadanie regulować kwestie związane z wyposażeniem laboratorium, przestrzeganiem odpowiednich procedur czy konsekwencjami jakie się z nimi wiążą.

Zagadnienia te określają między innymi jakie atesty powinny posiadać poszczególne urządzenia w laboratorium, jakie są cechy ich użytkowania oraz co składa się na ich obsługę. Bardzo ważne jest aby działając przestrzegać te przepisy, które są tak szalenie istotne.

Aneks 15 GMP i aneks 16 GMP określają również szereg zagadnień które powinien spełniać pracujący na tym stanowisku laborant lub inna odpowiedzialna osoba. Bardzo często jest również tak, że audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym przeprowadzany jest przez firmy zewnętrzne.

Warto sprawdzić, czy mają one określone prawnie uprawnienia i czy ich pracownicy są kompetentni w wykonywaniu zadań które są im powierzane. Bardzo ważny jest również czy dana firma posiada wszystkie wymagane certyfikaty, ponieważ bardzo często zdarza się, że zatajają oni fakt nieposiadania takich dokumentów i certyfikatów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.