Jaka jest rola gmp w farmacji?

Farmacja to rzecz całkiem trudna w zakresie właściwego proawdzenia laboratorium czy firmy. Dlaczego? Tu bowiem jakość produktów musi być szczególnie wysoka. Niestety bowiem niższa jakość przedkłada się już na brak bezpieczeństwa, co jest zupełnie niedopuszczalne.

zdjęcie - (the_title())


Jaka jest rola gmp w farmacji?

Farmacja to rzecz całkiem trudna w zakresie właściwego proawdzenia laboratorium czy firmy. Dlaczego? Tu bowiem jakość produktów musi być szczególnie wysoka. Niestety bowiem niższa jakość przedkłada się już na brak bezpieczeństwa, co jest zupełnie niedopuszczalne. Ponadto zakłady związane z farmacją muszą także dbać o to, aby generalnie poziom bezpieczeństwa był naprawdę bardzo wysoki.

GMP - podstawa pracy w laboratorium

Dlatego też opracowano zasady GMP, czyli dobrej praktyki produkcyjnej. Jest to generalnie pewien system oparty na procedurach produkcyjnych czy kontrolnych, który zasadniczo ma na celu zapewnić jak najwyższy poziom jakości, a co za tym idzie i bezpieczeństwa w danym laboratorium.

Mówiąc dość ogólnie w GMP zostały zawarte dokładne instrukcje odnośnie tego, jaką wprowadzić kontrolę do laboratorium, w jaki sposób osiągnąć jak najwyższą powtarzalność przy produkcji oraz w kiedy potrzebny jest np. audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Oczywiście trzeba tu podkreślić, że poświadczeniem prowadzenia GMP jest prowadzona regularnie dokumentacja gmp.

Cel i rola GMP w farmacji

Powiedzieliśmy już, że generalnie rzecz ujmując wdrożenie GMP do firmy farmaceutycznej, kosmetycznej czy do laboratorium ma zasadniczo na celu jak najwyższe podniesienie jakości produktu.

Jest to główny cel, ale nie jedyny. Warto bowiem zauważyć, że wprowadzając zasady GMP do laboratorium, prowadząc odpowiednią dokumentację oraz stosując się do tych zasad, niejako zabezpieczamy się przed odpowiedzialnością za zdarzenia, które wydarzyły się zupełnie przez przypadek i nie z naszej winy. Mamy bowiem całą dokumentację, że z naszej strony o wszystko zadbaliśmy.

Także wówczas łatwiej jest znaleźć ewentualną osobę winną. Warto jeszcze dodać, że choć może to wydawać si absurdalne, to jednak mamy XXI wiek a laboratorium stanowi potencjalne źródło różnych substancji. Praktyka GMP a także wprowadzenie zalecanej przez nią ochrony powoduje, że naprawdę możemy spać spokojniej. Również konsumenci mają większe zaufanie do nas.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.