Jakich norm należy przestrzegać w laboratorium medycznym?

Laboratorium medyczne – to brzmi jak z horroru, niemniej jednak trzeba tu zaznaczyć, że laboratoria medyczne nie są tylko i wyłącznie częścią powieści – jak najbardziej są one obecne przy szpitalach, przychodniach, a nawet – przy firmach i przedsiębiorstwach.

zdjęcie - (the_title())


Jakich norm należy przestrzegać w laboratorium medycznym?

Laboratorium medyczne - to brzmi jak z horroru, niemniej jednak trzeba tu zaznaczyć, że laboratoria medyczne nie są tylko i wyłącznie częścią powieści - jak najbardziej są one obecne przy szpitalach, przychodniach, a nawet - przy firmach i przedsiębiorstwach, szczególnie tych zajmujących się branżą kosmetyczną czy też farmaceutyczną.

Rola laboratoriów medycznych

Co się robi w takich laboratoriach medycznych? Cóż wiele zależy tutaj od charakteru samego laboratorium.

Część z nich zajmuje się badaniem konkretnych już próbek diagnostycznych - to głównie właśnie te przyszpitalne. Niemniej jednak firmowe zazwyczaj funkcjonują nieco inaczej. Pomyślmy bowiem nad naszymi kosmetykami czy lekami, jakich na co dzień używamy. Przecież zasadniczo mają one na celu także np. pozbycie się problemów ze skórą, ze zmarszczkami itp.

Czyli w zasadzie ich działanie jest stricte medyczne. Zresztą czy możemy sobie wyobrazić, że nad produkcją naszego kosmetyku czuwał tylko i wyłącznie inżynier od maszyn - zdecydowanie nie. Jak najbardziej byli tam obecni przedstawiciele branży medyczne tudzież kosmetycznej, czuwający zasadniczo nad jakością i bezpieczeństwem calego procesu. Pracują oni właśnie w takich laboratoriach medycznych, zajmujących się chociażby produkcją nowych linii kosmetyków.

Normy w laboratorium medycznym

Czy każde laboratorium określa swoje własne normy? W zasadzie nie do końca tak jest. Faktycznie bowiem każde określa pewne normy postępowania, regulaminy, to jakie procedury na jakim etapie mają zostać wykonane itp.

Niemniej jednak zasadniczo to wszystko opracowywane jest na bazie bardzo konkretnych i jasnych dokumentów Można pośród nich wymienić choćby prawo farmaceutyczne, kosmetyczne, GMP, a w szczególności aneks 15 gmp czy też specyfikację poszczególnych badań, produktów itp.

Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym - pierwszy etap kontroli

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że te wszystkie standardy i normy podlegają pewnej wewnętrznej kontroli właśnie w postaci audytu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.