Jakie jest zastosowanie metody nir w laboratorium mikrobiologicznym?

Laboratorium mikrobiologiczne to bardzo specyficzne miejsce pracy. Na czym polega jego specyfika? Czy spektroskopia bliskiej podczerwieni, czyli popularna dzisiaj metoda NIR znajdzie swoje zastosowanie? Oczywiście, że tak, jednak o tym powiemy za chwilę.

zdjęcie - (the_title())


Jakie jest zastosowanie metody nir w laboratorium mikrobiologicznym?

Laboratorium mikrobiologiczne to bardzo specyficzne miejsce pracy. Na czym polega jego specyfika? Czy spektroskopia bliskiej podczerwieni, czyli popularna dzisiaj metoda NIR znajdzie swoje zastosowanie? Oczywiście, że tak, jednak o tym powiemy za chwilę.

Laboratorium mikrobiologiczne - specyfika pracy

Czym takim szczególnym wyróżnia się praca w laboratorium mikrobiologicznym? Otóż tutaj przede wszystkim trzeba zachowywać naprawdę bardzo wysoki poziom ostrożności, bezpieczeństwa i jakości. Z tego też powodu audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym jest znacznie bardziej dokładny. Warto jeszcze przypomnieć, że tu dochodzi do pracy z groźnymi nieraz mikroorganizmami.

Spektroskopia bliskiej podczerwieni - opis metody

Czym zaś jest tak znana dzisiaj spektroskopia w podczerwieni? Otóż jest to jednak z technik analizy. Do jej zalet należy zdecydowanie brak inwazyjności. Podczas przeprowadzania badania metodą spektroskopii bliskiej podczerwieni nie dochodzi do zanieczyszczenia badanej próbki. Co więcej zaś metoda ta cieszy się popularnością z uwagi na swój relatywnie niski koszt, szybkie wykonanie oraz możliwość "zaprogramowania" na wykrycie kilku substancji jednocześnie.

No właśnie - w tej metodzie bowiem dochodzi do przejścia przez badaną probówkę promieniowania elektromagnetycznego z zakresu podczerwieni. Ono częściowo ulega absorpcji, czyli wchłonięciu, co z kolei widoczne jest w postaci specyficznego dla danej substancji widma. W ten sposób możemy ocenić skład probówki.

Spektroskopia w podczerwieni w laboratorium mikrobiologicznym

Metoda ta niekoniecznie może wykryje wirusa czy bakterii w probówce, niemniej jednak pozostawiane przez nich ślady w postaci np. zmian w strukturze aminokwasów już na pewno tak. Ponadto także w laboratorium mikrobiologicznym zachodzi konieczność przeprowadzenia audytu wewnętrznego i wówczas jak najbardziej przydaje się możliwość szybkiego oszacowania czy nie doszło do kontaminacji innym pierwiastkiem, czy próbka się nie zanieczyściła itp.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.