Jakie obowiązki mają pracownicy?

Wszelkie kwestie dotyczące zasad rządzących relacjami pomiędzy pracownikami a pracodawcami zostały zawarte w Kodeksie Pracy. Jest to dokument prawny, który został uchwalony blisko pięćdziesiąt lat temu.

zdjęcie - (the_title())


Jakie obowiązki mają pracownicy?

Wszelkie kwestie dotyczące zasad rządzących relacjami pomiędzy pracownikami a pracodawcami zostały zawarte w Kodeksie Pracy. Jest to dokument prawny, który został uchwalony blisko pięćdziesiąt lat temu.

Od tego czasu przeszedł jednak szereg nowelizacji, dzięki czemu można mieć pewność, że przepisy w nim zawarte są jak najbardziej aktualne i dostosowane do otaczającej nas rzeczywistości. Jakie zapisy można znaleźć w Kodeksie Pracy?

Przede wszystkim zawarto w nim definicje dotyczące tego kto uznawany jest w świetle obowiązującego prawa za pracodawcę, kto za pracownika i co to w ogóle jest stosunek pracy.

Jedynie osoby zawierające się w tych definicjach mogą składać roszczenia do Państwowej Inspekcji Pracy w oparciu o zapisy Kodeksu Pracy. W tym akcie normatywnym można znaleźć także wiele informacji dotyczących podstawowych praw i obowiązków zarówno pracodawców jak i pracowników.

Jakie obowiązki mają pracownicy?

Do podstawowych obowiązków każdego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę, niezależnie od wymiaru etatu należy chociażby sumienne i staranne wykonywanie pracy, stosowanie się do poleceń przełożonych, przestrzeganie czasu pracy oraz wewnętrznych regulaminów ustanowionych przez konkretny zakład pracy.

Ponadto pracownik musi stosować się także do reguł bezpieczeństwa i higieny pracy. Do obowiązków każdego pracownika należy dbanie o dobro zakładu pracy, a także zachowanie tajemnicy firmowej.

Jak nie pogubić się w przepisach prawa?

Aby nie pogubić się w obowiązujących przepisach prawnych najlepiej jest poznać je i to od podszewki. Umożliwią to szkolenia kodeks pracy. Można je z łatwością znaleźć przez internet. Na niektóre z nich mona dostać dofinansowanie z instytucji zewnętrznych.

Szkolenie prawo pracy to najlepszy sposób na to, aby w krótkim czasie dowiedzieć się tego, jakie obowiązki mają pracownicy w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Szkolenie zawiera także informacje dotyczące praw pracowników oraz obowiązków pracodawców. Jest to na prawdę solidna dawka wiedzy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.