Jakie praktyki pozwalają na zachowanie czystości w laboratorium?

Zachowanie czystości w laboratorium jest w zasadzie sprawą najwyższej wagi. Dlaczego? Spójrzmy na to niejako w drugą stronę – brak czystości może spowodować naprawdę poważne kłopoty, zanieczyszczenie produktu czy zafałszowanie wyników badań.

zdjęcie - (the_title())


Jakie praktyki pozwalają na zachowanie czystości w laboratorium?

Zachowanie czystości w laboratorium jest w zasadzie sprawą najwyższej wagi. Dlaczego? Spójrzmy na to niejako w drugą stronę - brak czystości może spowodować naprawdę poważne kłopoty, zanieczyszczenie produktu czy zafałszowanie wyników badań.

Skutki te mogą być nawet dość katastrofalne, jeśli takie zanieczyszczone kosmetyki czy leki dostaną się do obrotu. Słowem - zachowanie wysokiej czystości i jakości w laboratorium zdecydowanie powinno być sprawą priorytetową.

Rola GMP w zachowaniu czystości i jakości

Pierwszymi praktykami, które pomagają w zachowaniu wysokiej czystości oraz jakości w laboratorium, a o których zdecydowanie należy wspomnieć, są zasady GMP. GMP to skrót wywodzący się z angielskiego, od Good Manufacturing Practice, czyli Dobrej Praktyki Produkcyjnej.

GMP właśnie to nic innego jak zbiór standardów, których wprowadzenie ma na celu minimalizację ryzyka i maksymalizację jakości. Warto w tym momencie szczególnie podkreślić fakt, że zasadniczo GMP odnosi się do całego cyklu życia danego produktu.

Podkreśla to np. aneks 15 GMP opisujący zasady walidacji i kwalifikacji poszczególnych surowców. Warto jeszcze w tym momencie wspomnieć trochę o tym, czym wyróżnia się dokumentacja GMP i co zawiera.

Otóż na pewno znajdziemy tam procedury, czyli wytyczne różnych operacji, instrukcje technologiczne, specyfikacje dotyczące surowców, półproduktów i produktów oraz raporty, czyli dokumenty operacyjne.

HACCP - bezpieczna żywność

W pewnym sensie do czystości i bezpieczeństwa odnoszą się również zasady HACCP, niemniej jednak mają one zastosowanie jedynie do żywności.

Regulamin pracowni

Warto jeszcze wspomnieć o tym, jak sporą robę odgrywa regulamin pracowni w zachowaniu czystości na co dzień w laboratorium. Oczywiście opiera się on także na zasadach GMP, jednak o ile GMP nie jest znane dokładnie każdemu szeregowemu pracownikowi, tak regulamin pracowni musi zdecydowanie znać każdy.

Zawarte tam informacje określają chociażby np. kto opiekuje się danym sprzętem, kto jest odpowiedzialny za jego czyszczenie, kto otwiera laboratorium, jak postępować z daną substancją itp.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.

Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.

Poznaj nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.