Jakie procedury celne przeprowadzane są przy odprawie?

Prawo celne oraz wszelkie dokumenty dotyczące szeroko pojętego przewozu produktów – importu, eksportu itp. zasadniczo naprawdę są dość skomplikowane. Poniżej przedstawimy zatem podstawowe procedury celne.

zdjęcie - (the_title())


Jakie procedury celne przeprowadzane są przy odprawie?

Prawo celne oraz wszelkie dokumenty dotyczące szeroko pojętego przewozu produktów - importu, eksportu itp. zasadniczo naprawdę są dość skomplikowane. Poniżej przedstawimy zatem podstawowe procedury celne.

Warto znać je, ponieważ stanowią niejako one pewną bazę podstawowych pojęć, na których możemy budować swoją wiedzę o prawie celnym oraz sprawach z nim związanych.

Szkolenia - najważniejsze źródło informacji

Zanim jednak przejdziemy tak w zasadzie dalej, do wszelkiego rodzaju zagadnień związanych z procedurami celnymi warto podkreślić, że w przypadku eksportu i importu towarów, sama lektura artykułów nie wystarczy - tutaj trzeba będzie także stanowczo zainwestować w różnego rodzaju szkolenia.

Przykładowo wśród nich znają się: prawo celne szkolenie, szkolenie Incoterms 2020 - odnoszące się do międzynarodowych reguł handlu, czy też szkolenia intrastat 2016 - dotyczące systemu statystyki.

Procedury celne przy odprawie

Zasadniczo wyróżniamy osiem takich procedur celnych:

  1. dopuszczenie do obrotu - mówiąc prościej chodzi tu o nadanie statusu celnego towarowi, który nie należy do wspólnoty, czyli dotyczy to towarów importowanych zza granicy Unii albo też eksportowanych tam.
  2. wywóz - to nic innego jak po prostu wyprowadzenie towaru poza obszar Unii
  3. tranzyt - często sami podróżujemy tranzytem, zatem wiadomo o co chodzi. Szczególnie istotny jest on w przypadku podróży towaru między dwoma krajami wspólnotowymi, lecz przez kraj nienależący do wspólnoty.
  4. skład celny - w czasie składowania nie obowiązują przepisy dotyczące cła itp. Ważne są tylko te dotyczące kwestii bezpieczeństwa, zdrowia itp.
  5. uszlachetnianie czynne - odnosi się do przywozu towarów na teren Unii
  6. uszlachetnianie bierne - ono z kolei odnosi się do wywozu
  7. przetwarzanie pod kontrolą celną - to jest dość ciekawa procedura, ponieważ umożliwia ona wwóz towarów spoza Unii bez uiszczenia konkretnych opłat
  8. odprawa czasowa - odnosi się do wykorzystania czasowego towarów na terenie Unii i wywiezienia ich ponownie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.