Jakie są metody badania kosmetyków?
Kosmetyki – to są substancje chemiczne, które zdecydowanie muszą spełniać w zasadzie najwyższe standardy pod kątem jakości oraz bezpieczeństwa. Jakie dokładnie badania powinny być wobec nich zastosowane?
Jakie metody badań uznawane są za najbardziej aktualne? Jakie rozporządzenia zasadniczo omawiają właśnie zagadnienie bezpieczeństwa oraz wysokiej jakości kosmetyków? Odpowiedź na te wszystkie pytania będzie się znajdowała poniżej…
Rozporządzenia regulujące jakość oraz bezpieczeństwo kosmetyków
Na początek warto powiedzieć nieco o tym, jakie zasadniczo rozporządzenia należy koniecznie brać pod uwagę w kwestii właśnie zarządzania kosmetykami. Przede wszystkim zatem można tu wymienić zasady GMP, czyli dobrej praktyki produkcyjnej, a wśród nich szczególnie istotny aneks 15 GMP. Dalej pojawia się oczywiście Prawo Kosmetyczne oraz Ustawa o Kosmetykach. To jednak bowiem jeszcze ciągle nie wszystko – wchodzi tu bowiem GHP i kilka innych dyrektyw i rozporządzeń unijnych.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.
Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.
Poznaj nasze szkolenia:
Metody badań kosmetyków
Wróćmy jednak do metod badania kosmetyków. Tu w zasadzie trzeba śmiało zaznaczyć, że tak naprawdę to jest to istny temat rzeka. W końcu kosmetyki muszą być naprawdę dobrze przebadane.
A zatem na pierwszy ogień idą badani mikrobiologiczne. Przykładowe metody, jakie tutaj możemy wyróżnić to chociażby badania na obecność poszczególnych bakterii jak Staphylococcus aureus, czy też test ochrony przeciwdrobnoustrojowej.
Dalej idą badania fizykochemiczne, które mają na celu określić na przykład stabilność termiczną, mechaniczną. Ważną rolę odgrywają także badania dermatologiczne takie jak testy płatkowe, ocena fototoksyczności itp., a także badania o charakterze aplikacyjno – użytkowym. Oczywiście, aby wypuścić kosmetyk do sprzedaży, konieczne jest również stworzenie bardzo konkretnego raportu, który właśnie ma na celu ocenić przede wszystkim bezpieczeństwo kosmetyków.
Szkolenia z kosmetyki
Na koniec należy jeszcze podkreślić, że zasadniczo pracownicy zajmujący się tematyką badania kosmetyków powinni zainwestować jeszcze w odpowiednie w tym zakresie szkolenia z kosmetyki,