Jakie są najważniejsze zasady HACCP?

HACCP to analiza zagrożeń oraz krytycznych punktów kontroli. Generalnie jednak ta definicja nie wydaje się dość zrozumiała. Na czym zatem dokładniej polegają zasady HACCP? Które z nich są absolutnie najważniejsze?

Gamma - Jakie są najważniejsze zasady HACCP?


Jakie są najważniejsze zasady HACCP?

HACCP to analiza zagrożeń oraz krytycznych punktów kontroli. Generalnie jednak ta definicja nie wydaje się dość zrozumiała. Na czym zatem dokładniej polegają zasady HACCP? Które z nich są absolutnie najważniejsze? Jakie jeszcze zasady musimy wprowadzić do naszej firmy? O tym powiemy pokrótce poniżej...

HACCP - najważniejsze informacje oraz zasady

Najpierw postarajmy się wytłumaczyć, o co w ogóle w zasadzie chodzi z tymi zasadami HACCP i do czego odnosi się wspomniana wyżej definicja? Otóż zasadniczo trzeba tu mieć na uwadze kilka dość istotnych zagadnień.

Przede wszystkim podkreślmy, że produkcja żywności - bo do tego właśnie odnoszą się zasady HACCP - ma pewne punkty, pewne miejsca w produkcji, które są szczególnie narażone na ryzyko.

Identyfikacja takich momentów pomaga właśnie w największym stopniu zminimalizować ryzyko błędu czy innych nieprzyjemnych wydarzeń. Mówiąc zatem nieco prościej HACCP to pewien system, pewne postępowanie mające na celu zapewnienie właśnie maksymalnego bezpieczeństwa żywności poprzez identyfikację możliwych zagrożeń, oszacowanie ich skali i ustalenie pewnych działań mających na celu korekcję ryzyka.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma jest firmą szkoleniowo-doradczą, która oferuje szkolenia farmaceutyczne, szkolenia kosmetyczne, szkolenia mikrobiologiczne dla Właścicieli i Pracowników Aptek, Sieci Aptecznych oraz Hurtowni Farmaceutycznych we wszystkich obszarach działalności.

Nasi eksperci są praktykami z wieloletnim doświadczeniem, opartym na bogatym przygotowaniu merytorycznym - by w pełni wspierać rozwój Pracowników Aptek, co przekłada się na możliwy do zmierzenia zwrot z inwestycji szkoleniowej.

Sprawdź nasze szkolenia:System ten składa się zasadniczo z siedmiu zasad i to one są najważniejsze. Pierwsza zasada odnosi się do identyfikacji zagrożeń oraz opisania możliwych środków zapobiegawczych. Druga zasada to identyfikacja krytycznych punktów kontroli oznaczanych skrótem jako CCP. Trzecia zasada z kolei oznacza identyfikację pewnych limitów krytycznych.

Zasada czwarta to ustalenie systemu pozwalającego na monitorowanie krytycznych punktów kontroli, piąta - określenie działań korygujących. Z kolei zasada szósta i siódma mają na celu ustalenie procedur weryfikacji systemu a następnie ustalenie procedur zapisów.

HACCP - nie jedyne zasady obowiązujące w produkcji żywności

Należy jednak zdecydowanie mieć na uwadze, że nie tylko i wyłącznie zasady HACCP odnoszą się do produkcji żywności. Jest ich bowiem tutaj naprawdę jeszcze wiele więcej. Szczególnie zaś istotna jest rola GMP w produkowaniu żywności, przy czym warto zwrócić baczną uwagę na aneks 15 GMP, ponieważ odnosi się on do tego, że proces dbania o bezpieczeństwo żywności należy rozpocząć już od najprostszych surowców. Warto jeszcze zaznaczyć, że dość istotna jest w tym wszystkim właściwa dokumentacja GMP.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.