Jakie są zadania administracji publicznej?

Nie da się ukryć, że pojęcie administracji publicznej jest pojęciem bardzo szerokim. Kryje się pod nim: administracja państwowa, administracja rządowa oraz rzecz jasna administracja samorządowa. Jeżeli chodzi o tę ostatnią, obywatele mają z nią najczęściej do czynienia.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są zadania administracji publicznej?

Nie da się ukryć, że pojęcie administracji publicznej jest pojęciem bardzo szerokim. Kryje się pod nim: administracja państwowa, administracja rządowa oraz rzecz jasna administracja samorządowa. Jeżeli chodzi o tę ostatnią, obywatele mają z nią najczęściej do czynienia.

Pracownicy samorządowi muszą więc być odpowiednio wyedukowani. Dlatego też powinni brać udział w kursach, takich jak na przykład szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016. Wszystkie szkolenia dla pracowników samorządowych, rządowych oraz państwowych powinny być prowadzone przez należycie doświadczonych szkoleniowców.

Z całą pewnością dobrze byłoby sprawdzić kompetencje osób odpowiedzialnych za rzetelny oraz skuteczny przebieg szkolenia czy kursu. Dobrze byłoby również poczytać opinie klientów na temat poszczególnych firm szkoleniowych.

Oprócz administracji samorządowej, niezwykle ważną rolę pełni również administracja państwowa oraz rządowa. Najogólniej mówiąc, administracja publiczna pełni szereg rozmaitych funkcji. Wśród funkcji tych można wyróżnić na przykład funkcję porządkowo- reglamentacyjną.

Wiąże się ona z szeroko pojętą ochroną bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. Niezmiernie ważna jest również funkcja świadcząca. Dzięki tej funkcji obywatele mogą korzystać z wielu udogodnień.

Administracja publiczna utrzymuje szkoły oraz szpitale. Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele cech administracji publicznej. Przede wszystkim na uwagę zasługuje jej monopolistyczny charakter. Ponadto, administracja ta musi być apolityczna, fachowa oraz stabilna.

Ciągłość oraz wspomniana stabilność administracji publicznej pozwala na to, aby administracja państwowa zdołała zaspokajać podstawowe funkcje. Oczywiście organy administracji publicznej muszą działać w oparciu o przepisy prawne.

Organy zobligowane są również do przestrzegania właściwości miejscowej, rzeczowej oraz funkcjonalnej. Oznacza to między innymi, że organ administracji nie może podjąć działania, jeżeli dana sprawa miała miejsce poza jego terytorium.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.