Jakie są zasady akredytacji laboratoriów?

Każde laboratorium, jeśli chce, aby przedstawiane przez niego wyniki pochodzące z testowanych produktów były brane pod uwagę przez nawet najbardziej wymagających konsumentów i producentów, powinno zadbać o akredytację.

29 stycznia 2020
zdjęcie - Jakie są zasady akredytacji laboratoriów?

Jakie są zasady akredytacji laboratoriów?

Każde laboratorium, jeśli chce, aby przedstawiane przez niego wyniki pochodzące z testowanych produktów były brane pod uwagę przez nawet najbardziej wymagających konsumentów i producentów, powinno zadbać o akredytację.

Akredytacja jest procesem wprowadzania odpowiedniego systemu kontroli jakości za pomocą stałego monitorowania miarodajności wyników badań. Szkolenia laboratorium pomagają pracownikom uzupełniać na bieżąco swoją wiedzę i przez podnoszenie kwalifikacji osób zatrudnionych - laboratorium podnosi swoje kwalifikacje w tym samym zakresie.

Wszelkie informacje pozyskiwane podczas takich szkoleń podlegają kontroli podczas audytów - zewnętrznych lub wewnętrznych - wtedy przebiega proces walidacja szkolenia.

Jest to istotne, aby upewnić się, że wszystkie procedury mają w laboratorium miejsce, że wszystkie czynności są przedsięwzięte, aby proces testowania przeszedł bez zakłóceń i dostarczył odpowiednych danych zebranych w rzetelny sposób i zgromadzonych należycie w postaci raportów, przesyłanych później do klientów.

Zarówno klienci laboratoriów, jak i konsumenci produktów, bardziej ufają w testy potwierdzone certyfikatami stwierdzającymi przyjęcie i zalecanie się do wymagań kontrolowanych przepisami europejskimi i polskimi. Zazwyczaj produkty opatrzone certyfikatem zdobywają większe zaufanie na rynku i są częściej wybierane przez klientów.

Aby zdobyć akredytację, nie wystarczy tylko raz przejść audytu - co więcej, należy wprowadzić swoje własne audyty wewnętrzne, aby okresowo upewniać się, że wszystkie założenia spełniania potrzebnych norm są realizowane.

Pod pojęciem akredytacji w Polsce uważa się uznanie kompetencji jednostki ocenianej do wykonywania określonych działań zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi przez polskie normy. Tym samym, laboratoria bez akredytacji nie są uprawnione do pewnych działań, przez co testowanie przez nich produktu może być znacznie ograniczone. Klienci powinni korzystać tylko ze sprawdzonych laboratoriów, cieszących się dobrą reputacją i akredytacją.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.