Jakie wymagania musi spełnić profesjonalne laboratorium?

Zarówno kontrola kosmetyków jak i wszelkiego rodzaju medycznych środków jest bardzo ważna przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo oraz efektywność stosowania tego rodzaju specyfików. Nic więc w tym dziwnego, że laboratorium mikrobiologiczne wymagania techniczne spełnia bardzo rygorystyczne.

zdjęcie - (the_title())


Jakie wymagania musi spełnić profesjonalne laboratorium?

Zarówno kontrola kosmetyków jak i wszelkiego rodzaju medycznych środków jest bardzo ważna przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo oraz efektywność stosowania tego rodzaju specyfików. Nic więc w tym dziwnego, że laboratorium mikrobiologiczne wymagania techniczne spełnia bardzo rygorystyczne.

Dlatego też tak trudno jest uzyskać pozwolenie na prowadzenie profesjonalnego laboratorium - wiele osób często nie jest w stanie poradzić sobie z surowymi warunkami zarówno dotyczącymi standardów panujących w pomieszczeniu jak i jego wyposażeniem. Ponadto w wielu przypadkach obowiązkowo stosowany powinien być system zarządzania jakością w laboratorium medycznym, który regulowany jest specjalnymi przepisami prawa i europejskimi normami.

Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami profesjonalne laboratorium powinno podzielone zostać na:

  • pomieszczenia główne,
  • pomieszczenia specjalne,
  • pomieszczenia socjalne,
  • pomieszczenia służące do poboru materiałów do badań (wyłącznie w przypadku, w którym materiał do badań pobierany jest na terenie laboratorium).

Jeśli chodzi o sprzęt wykorzystywany na terenie laboratorium, to w takim miejscu obowiązkowo zawsze znaleźć się musi:

  • wyposażenie podstawowe,
  • wyposażenie zawierające niezbędny sprzęt do prowadzenia prac pomiarowo-badawczych,
  • wyposażenie służące do poboru materiału do badań (w sytuacji gdy na terenie laboratorium pracownicy samodzielnie pobierają próbki do badań),
  • wyposażenie gwarantujące laborantom bezpieczeństwo i higienę pracy,
  • odpowiednia ilość urządzeń telekomunikacyjnych,
  • przynajmniej jeden bardzo nowoczesny system informatyczny.

Zarządzanie jakością w przemyśle farmaceutycznym współcześnie ma bardzo duże znaczenie dla jakości i bezpieczeństwa stosowania wszelkiego rodzaju medycznych wyrobów. Dlatego tak ważne jest, aby profesjonalne laboratoria stosowały się do surowych technicznych wymagań, stawianych przed osobami prowadzącymi tego typu działalność.

Za przestrzeganie przepisów i wysokich standardów w laboratoriach odpowiedzialny jest kierownik laboratorium - osoba musząca posiadać ogromną wiedzę i odpowiednio potwierdzone kompetencje do sprawowania tego rodzaju stanowiska.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.