Jakie zadania ma samorząd terytorialny?

Pod pojęciem samorządu terytorialnego rozumie się te organy administracji publicznej, które zostały wydzielone pod względem terytorialnym, jak na przykład województwa czy powiaty. Zakres zadań, które zostały im przyznane do realizacji jest niezwykle szeroki.

zdjęcie - (the_title())


Jakie zadania ma samorząd terytorialny?

Pod pojęciem samorządu terytorialnego rozumie się te organy administracji publicznej, które zostały wydzielone pod względem terytorialnym, jak na przykład województwa czy powiaty. Zakres zadań, które zostały im przyznane do realizacji jest niezwykle szeroki, poczynając od planowania zadań, poprzez ich realizację aż do samodzielnego ich finansowania.

Jednakże wyłączeniu spod kompetencji samorządu terytorialnego podlegają te kwestie, które ustawą zostały przekazane innym organom, takim jak na przykład ministerstwa. Samorządy realizują zadania tak zwane własne jak również zlecone.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

Do zadań zleconych zaliczają się takie, które realizowane są na mocy odpowiednich ustaw jednakowo w całym kraju, jednakże samorządy odpowiadają za ich realizowanie na swoim terenie. Najczęściej środki na wykonanie tych zadań przekazywane są do samorządów zgodnie z określonymi wytycznymi czy kosztorysami.

Nieco inaczej kształtują się tak zwane zadania własne, gdyż te zazwyczaj nie są odgórnie określone, lub też przepisy dopuszczają możliwość modyfikacji na przykład sposobu realizacji zadania przez samorząd.

Często także finansowanie tych zadań częściowo leży po stronie samorządu, dlatego też możliwość modyfikacji pozwala im na dostosowanie sposobu wykonania zadania do budżetu czy innych możliwości danego samorządu.

Aby jednak realizacja zadań przez samorząd przebiegała sprawnie, niezbędna jest odpowiednia wiedza zatrudnionych w różnorodnych organach administracji publicznej osób. Musza one zawsze znać bieżące przepisy, które regulują powierzone im obowiązki. Dlatego też szkolenia dla samorządowców cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a w wielu urzędach są one przeprowadzane regularnie.

Dzięki temu że organizowane są takie szkolenia administracja publiczna może działać bez przeszkód i co najważniejsze, bez błędów. Każdy, kto zgłasza się ze swoją sprawą do organu administracji publicznej liczy bowiem na to, że to pracownik będzie znał właściwe przepisy i będzie wstanie wydać odpowiednią, bazująca na nich decyzję.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.