Kiedy możemy wykorzystać metodę spektroskopii bliskiej podczerwieni?

Spektroskopia bliskiej podczerwieni to metoda, o której dzisiaj zdecydowanie coraz więcej się mówi. Na czym w ogóle ona polega? Kiedy możemy z niej skorzystać? W czym nam pomoże? Odpowiedź na te pytania znajdzie się poniżej…

zdjęcie - (the_title())


Kiedy możemy wykorzystać metodę spektroskopii bliskiej podczerwieni?

Spektroskopia bliskiej podczerwieni to metoda, o której dzisiaj zdecydowanie coraz więcej się mówi. Na czym w ogóle ona polega? Kiedy możemy z niej skorzystać? W czym nam pomoże? Odpowiedź na te pytania znajdzie się poniżej...

Spektroskopia bliskiej podczerwieni - najważniejsze informacje i zalety

Na początek warto w ogóle powiedzieć kilka słów, na czym polega ta metoda. Zasadniczo metoda ma dość skomplikowane zasady, niemiej jednak tu postaramy się je uprościć.

Otóż generalnie chodzi tu o to, że przez dany produkt, surowiec, substrat czy cokolwiek, co chcemy zbadać, przepuszcza się promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Promieniowanie przechodząc przez próbkę ulega częściowej absorpcji i pojawiają się zmiany energii oscylacyjnej cząsteczek co prowadzi do drgań.

Tak powstałe widma są charakterystyczne dla konkretnych substancji. Innymi słowy spektroskopia bliskiej podczerwieni umożliwia nam wykonanie prostej i szybkiej analizy jakościowej i ilościowej. Jej zaleta jest chociażby możliwość sprawdzenia kilku substancji jednocześnie oraz stosunkowo niska cena i brak inwazyjności.

Zastosowanie spektroskopii bliskiej podczerwieni

Kiedy nam się przyda spektroskopia w podczerwieni? Niejako już odpowiedzieliśmy na to pytanie. Metoda ta dzięki swojej dokładnej analizie świetnie nadaje się np. do badania składu poszczególnych produktów żywnościowych, do określenia, czy nie doszło do skażenia danej partii materiału, czy proporcje składników są odpowiednie.

Metoda ta bada generalnie jakość oraz bezpieczeństwo danej próbki. Warto jeszcze powiedzieć, że dostarcza ona wielu cennych informacji pierwszemu stopniu kontroli w firmie, jakim jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Kto powinien posiąść wiedzę na temat metody spektroskopii w podczerwieni?

Na pewno będą to pracownicy działu do spraw kontroli jakości, zarządzania jakością, szefowie produkcji, technicy, pracownicy działów badawczo - rozwojowych czy też laboratoriów. Warto dodać, że wiele firm organizuje kursy z tej metody!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.