Kiedy przeprowadza się testy konserwacji?
Laboratorium badawcze musi być czyste i zachowywać wysokiej klasy bezpieczeństwo oraz jakość - to są zdecydowanie dwa fakty, z którymi w żaden sposób nie wolno dyskutować. Duże znaczenie mają w zakresie takiej właśnie ochrony takie badania jak spektroskopia bliskiej podczerwieni oraz test ochrony przeciwdrobnoustrojowej.
Co więcej znaczenie ma również spore audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Co dokładniej powinniśmy wiedzieć o tych badaniach? Kiedy wykonuje się testy konserwacji? O tym wszystkim powiemy pokrótce właśnie poniżej...
Spektroskopia bliskiej podczerwieni - najważniejsze informacje
Na początku należy powiedzieć nieco o ważnej metodzie, jaką jest spektroskopia bliskiej podczerwieni. Na czym ona tak dokładnie polega? Otóż tutaj stosuje się wiązkę promienia elektromagnetycznego w spektrum podczerwieni.
Ono przenikając przez próbkę, częściowo jest absorbowane, co daje następnie pewne widma. Te widma są charakterystyczne dla różnych substancji i ich późniejsza analiza wykazuje dość łatwo, czy nie doszło do żadnego zakażenia danej próbki inną substancją.
Warto jeszcze dodać, że metoda ta obecnie staje się coraz bardziej popularna z uwagi przede wszystkim na swoją naprawdę wysoką dokładność oraz liczne zalety takie jak np. brak inwazyjności.
Test ochrony przeciwdrobnoustrojowej - najważniejsze informacje
Nie mniej ważny jest również test ochrony przeciwdrobnoustrojowej. Na czym on polega? Otóż zasadniczo nie ma tu wielkiej filozofii, jest to bowiem mikrobiologiczne badanie mające na celu określenie, czy w danej substancji nie doszło do niekontrolowanego namnażania się bakterii. Kiedy wykonywany jest taki test ochrony przeciwdrobnoustrojowej?
Otóż warto w tym momencie zaznaczyć, że jest to badanie rutynowe, wykonywane w praktycznie każdej próbce danej partii kosmetyków, leków czy żywności
Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym
To jest z kolei niejako pierwszy zbiorczy etap kontroli w laboratorium mający na celu określić, czy wszystko przebiega zgodnie ze standardami.