Kiedy trzeba płacić cło?

Cło – dzisiaj już wiele osób nie za bardzo wie o co chodzi, jednak nasi dziadkowe czy nawet starsi rodzice, którzy wiele podróżowali doskonale zdają sobie sprawę, jak bardzo cło może zawyżyć wartość jakiegoś zakupu.

zdjęcie - (the_title())


Kiedy trzeba płacić cło?

Cło - dzisiaj już wiele osób nie za bardzo wie o co chodzi, jednak nasi dziadkowe czy nawet starsi rodzice, którzy wiele podróżowali doskonale zdają sobie sprawę, jak bardzo cło może zawyżyć wartość jakiegoś zakupu. O co tutaj tak w zasadzie chodzi? Co to jest to cło? Kiedy trzeba je płacić? Kiedy trzeba na nie uważać?

Czym jest cło?

Otóż cło jest to opłata nakładana na poszczególne przywożone lub wywożone towary przez dane państwo. Opłata celna, zwykle o mniejszej wartości, także może być nakładana na sam tranzyt danego produktu.

Warto w tym momencie podkreślić, że nie ma jakiejś jednej stałej, międzynarodowej opłaty celnej. Tutaj każdy kraj ustanawia własne regulacje i opłaty. Czasem mogą one wynosić dość sporo. Sprawa dodatkowo nieraz komplikuje się, ponieważ cło obowiązuje także w przypadku transportu wodnego czy też lotniczego.

Teraz warto wyjaśnić fenomen sklepów wolnocłowych. Otóż dawniej były one naprawdę tanie i stanowiły okazję do sensownych zakupów, dlatego też ludzie często wykupywali na lotniskach wiele rzeczy w sklepach wolnocłowych - nie obowiązywało tu cło, zatem można było spokojnie i tanio przywieźć towary.

Dzisiaj w krajach UE i tak ono nie obowiązuje, a dodatkowo różne kraje wprowadziły ulgi celne itp. Sklepy wolnocłowe dzisiaj zatem kuszą przede wszystkim tym, że znajdują się za bramkami.

Czy cło obowiązuje w zakresie Unii Europejskiej?

Nie, tutaj wszelkie opłaty celne nie mają miejsca. Warto jednak podkreślić, że to nie zwalnia nas z akcyzy oraz podatku VAT.

Kiedy obowiązuje cło?

Praktycznie w zasadzie w absolutnie każdym przywozie oraz wywozie towarów z Unii Europejskiej.

Prawo celne szkolenie - ważna inwestycja

Trzeba jednak podkreślić tutaj, że zasadniczo to prawo celne nie jest wcale taką prostą sprawą i aby naprawdę zyskać na imporcie i eksporcie, trzeba zainwestować w dobrej jakości prawo celne szkolenie. Przy okazji warto także wybrać się na szkolenie Incoterms 2020, szkolenia intrastat 2016 - poruszają one dość ważne kwestie z zakresu współczesnego handlu - jego zasady i sposoby statystyki.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.