Każda jednostka sektora publicznego zobowiązana jest przez Ministra Finansów oraz ustawę o finansach publicznych do kontroli zarządczej. Dlatego tak ważna jest
znajomość przepisów prawa i ustawy o finansach publicznych, gdyż jednostki publiczne muszą wykonywać roczne sprawozdania z działalności firmy. Tutaj należy uwzględnić założone cele, przyjęte strategię oraz ich realizację z uwzględnieniem wyników. Warto skorzystać z dedykowanych szkoleń.
Szkolenie kontrola zarządcza dedykowane jest dla kierowników jednostek, kadry zarządzającej, a także głównych księgowych. Dzięki temu zdobędzie się fachową wiedzę, która pomoże wykonać wymagane sprawozdania, które muszą być opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy na warsztat z zakresy zarządzania ryzykiem, wiedza pozyskana podczas szkolenia pozwoli na świadome zarządzanie ryzykiem.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Kontrola zarządcza w firmie- etapy Kontrola zarządcza w firmie zawsze musi odbywać zgodnie z prawem. Na samym początku należy określi roczną strategię. Uwzględnione są w niej cele na rok oraz sposób ich realizacji i metody do tego służące. Warto pamiętać, że wszystkie działania z sektora publicznego powinny być wykonane jak najdokładniej i w najkrótszym przedziale czasowym.
Oczywiście środki do tego przeznaczone muszą być stosunkowo najniższe. Konieczne jest także rozdzielenie zadań i zaplanowanie ich realizacji w określonych ramach czasowych. Na każdym etapie musi być przeprowadzona kontrola, aby zobaczyć, czy realizacja postępuje zgodnie z założeniami. W razie opóźnień konieczne jest przyjęcie nowej strategi.
Kontrola zarządcza – praktyka
Osoba zarządzająca musi wybrać najlepszą strategię, która przyczyni się do zrealizowania zadań. Warto tutaj zadania podzielić tak, aby wykonywali je pracownicy, którzy posiadają do tego kwalifikacje. Kierownik jednostki sam musi ustalić metody kontroli. Oczywiście rezultaty są tutaj niezwykle istotne, jednak trzeba pamiętać o ryzyku, które może być zarówno wewnętrzne, ale i zewnętrzne, stąd tak ważne jest koło ryzyka.
Ważne są także procedury, które trzeba wdrożyć i zasady ich projektowania. Tutaj niezwykle ważną rolę odgrywa coaching i mentoring.