Na co trzeba zwrócić uwagę przy transporcie wyrobów medycznych?

Transport, magazynowanie i ogólnie rzecz ujmując cała logistyka takich przedsięwzięć nie są najprostszymi zadaniami. Szczególnie zaś wówczas, gdy w grę wchodzą substancje dość specyficzne, jak np. leki czy kosmetyki. Tu trzeba zastosować się do pewnych szeroko obowiązujących norm przewozu i magazynowania, o których wspomnimy poniżej.

zdjęcie - (the_title())


Na co trzeba zwrócić uwagę przy transporcie wyrobów medycznych?

Transport, magazynowanie i ogólnie rzecz ujmując cała logistyka takich przedsięwzięć nie są najprostszymi zadaniami. Szczególnie zaś wówczas, gdy w grę wchodzą substancje dość specyficzne, jak np. leki czy kosmetyki. Tu trzeba zastosować się do pewnych szeroko obowiązujących norm przewozu i magazynowania, o których wspomnimy poniżej.

Specyfika leków oraz kosmetyków

Przede wszystkim jednak wyjaśnić należy, dlaczego w zasadzie takie leki mają być przewożone i magazynowane w szczególny sposób. Otóż niestety są to substancje bardzo wrażliwe na zmiany wilgoci, temperatury. Najczęściej leki czy kosmetyki mają dość wąski przedział temperaturowy, w jakim ich właściwości zostaną zachowane. Co więcej takie leki, gdy będą źle transportowane czy przechowywane mogą dodatkowo zatruć okoliczne środowisko.

Magazynowanie i transport leków wymagania

No właśnie - dlatego też koniecznie należy rozważyć wymagania, jakie posiada transport i magazynowanie leków, a także kontrola kosmetyków. Gdzie są one zawarte? Otóż tutaj trzeba sięgnąć po zasady Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Warto jednak napomknąć o tym, że zasady te opisują tylko pewne ramy i ogólniki, szczegóły zaś pozostawiając danemu przedsiębiorcy.

Przykładowo określone zostało, że każda hurtownia farmaceutyczna musi być wyposażona w komorę przyjęć i komorę ekspedycyjną mające osobne wejścia oraz dodatkowo pomieszczenie magazynowe, administracyjne a także socjalne. Jednak nie określono konkretnie wymiarów tych pomieszczeń - istotny jest jedynie fakt, aby posiadały one urządzenia regulujące temperaturę i wilgotność tak, aby były one optymalne dla danych leków czy kosmetyków.

Podobnie prezentuje się transport leków wymagania. Generalnie bowiem nie chodzi tu o sam rodzaj transportu, lecz ponownie - zapewnienie wymaganych dla danego produktu leczniczego czy kosmetyków warunków oraz zabezpieczenie ich.

Walidacja farmacja

Na koniec warto jeszcze wspomnieć krótko, że istnieje coś takiego jak walidacja farmacja. O co tutaj chodzi? Otóż walidacja to udokumentowane działanie, które poświadcza nam, że leki czy kosmetyki wykonane zostały w pełni zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP).
 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.